5 sposobów na optyczne powiększenie przedpokoju4 min read 1 komentarz


Przedpokój to część reprezentacyjna i przedsmak stylu naszego całego mieszkania. Warto więc poświęcić na jego urządzeniu dużo uwagi. Dobrze jest gdy pamiętamy o zachowaniu spójności wnętrza z pozostałymi pomieszczeniami. Szczególnie ważne w przedpokoju jest funkcjonalność i swoboda komunikacji – dlatego należy tak dobrać i ustawić meble, żeby jej nie utrudniały. Minimalna szerokość przejścia powinna wynosić 90 cm.

Lustra

Pierwszym, niewymagającym dużych nakładów finansowych, jest optyczne powiększenie przestrzeni korytarza za pomocą luster. Lustro może pełnić nie tylko funkcję dekoracyjną. W małym przedpokoju wrażenie przestrzeni można zbudować poprzez zamieszczenie lustra na jednej ze ścian. Warto jednak, aby było one umiejscowione w taki sposób, by odbijało światło dzienne.
W tym przypadku ciekawym rozwiązaniem jest wybranie szafy z lustrzanymi drzwiami ze względu na duże, przestronne wymiary szkła. Kolejnym sposobem na powiększenie niewielkiego przedpokoju jest zintegrowanie go ze strefą dzienną. Tego rodzaju rozwiązanie wiąże się najczęściej z wyburzeniem jednej ze ścian, jednak efekt końcowy może być wart takiego przedsięwzięcia.

Lustro

Kolory ścian

Okna w przedpokoju należą do rzadkości, dlatego przy wyborze koloru ścian warto postawić na jasne, pastelowe kolory, które rozświetlą wnętrze i optycznie je powiększą. Bardzo modne są teraz odcienie beżu oraz jasne odcienie szarości.
Jeśli chcesz optycznie zmienić wielkość pomieszczenia, wystarczy wykorzystać do tego kilka sztuczek w postaci pionowych lub poziomych wzorów na ścianie. Aby przedpokój sprawiał wrażenie nieco wyższego niż w rzeczywistości, wystarczy zastosować wzór z złożony z pionowych pasów. Jeżeli chcesz optycznie wydłużyć pokój, postaw na pasy w poziomie. Osoby, które posiadają duże korytarze nie mają ograniczeń, jeśli chodzi o dobór koloru ściany, jej faktury i wzorów.

Przedpokój

Garderoba Hallo I

Dobór podłogi

Nie mniej istotny jest dobór podłogi. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem dla przedpokoju są płytki. Są łatwe w czyszczeniu  Lepiej unikać modeli w jednolitym kolorze, ponieważ dość wyraźnie widać na nich wszelkie zabrudzenia oraz smugi. Bardzo pomocnym trikiem na optycznie zwiększenie przedpokoju jest zastosowanie tej samej podłogi w sąsiadującym pomieszczeniu lub nawet w całym mieszkaniu. Jeżeli chcesz, aby korytarz sprawiał wrażenie przytulnego, wystarczy, że położysz na podłodze dowolnego rodzaju chodnik lub dywanik.

Dekoracja przedpokoju

Domownicy skupiają się zazwyczaj na dekoracji salonu oraz pozostałych pokoi, jednak przedpokój również daje wiele możliwości aranżacyjnych. Wystarczy wykorzystać w pełni wolną przestrzeń na ścianach, wieszając dowolnie wyselekcjonowanie fotografie, plakaty czy grafiki. Jeżeli zdecydujesz się na jasną kolorystykę w przedpokoju, dobrze ożywić ściany dodatkami w zdecydowanym kolorze. Równie ważne jest także odpowiednie oświetlenie. Projektanci radzą, aby nie ograniczać się do jednego źródła światła i wybierać światło punktowe, które tworzy przyjemną i ciepłą atmosferą we wnętrzu.

Przedpokój

Przechowywanie

W większości mieszkań, przedpokój służy do przechowywania odzieży wierzchniej oraz obuwia. Jeżeli w pomieszczeniu nie ma miejsca na szafę lub stojak na ubrania, wystarczy zamontować na ścianie specjalne wieszaki. Jeżeli powierzchnia przedpokoju pozwala na wyposażenie pomieszczenia w meble, to najlepiej postawić na pojemną szafę. Wąska przestrzeń korytarza może uniemożliwić swobodne otwieranie drzwi uchylnych, dlatego w takim przypadku dobrze postawić na szafę z systemem drzwi przesuwnych.

Szafa przesuwna

Szafa przesuwna Deko 150

W przedpokoju powinno znaleźć się także miejsce na klucze czy piloty do bram. Idealnie sprawdzą się do tego naściennie wieszaki bądź garderoby. W każdym przedpokoju, w którym nie ma miejsca na szafę obowiązkowym meblem jest wolnostojąca szafka na buty. Aby zaoszczędzić jak najwięcej przestrzeni dobrze jest wybrać mebel wąski a wysoki. Świetnie sprawdzi się tam także komoda lub stylowa konsola, bo to takie miejsce, gdzie można odłożyć torebkę, klucze bądź portfel – wszystkie te przedmioty, które warto mieć pod ręką wychodząc z domu.

Garderoba

Garderoba do przedpokoju

Przedpokój jest pomieszczeniem, które nie łatwo urządzić, więc jeśli jesteś w trakcie jego urządzania i szukasz oryginalnych rozwiązań, sprawdź nasze inspiracje!


O Klaudia M

Jestem optymistką z wyboru i z konieczności - uważam, że bez uśmiechu życie staje się szare i nie do zniesienia. :) Mój cel - przekonać nieprzekonanych, przybliżyć aktualne trendy wnętrzarskie, meblarskie a także modowe.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Komentarz do “5 sposobów na optyczne powiększenie przedpokoju

  • M@rta

    Jeśli przedpokój jest wąski i długi, warto zrezygnować z szafy, która zajmuje sporo miejsca. Alternatywą niech będą jakieś stylowe wieszaki. Dobrze wyglądają też stojące, na nich można nieco więcej rzeczy zmieścić.