Alfabet wnętrz – Alkowa3 min read


Kto z nas nie marzył o miejscu, gdzie mógłby się odciąć od zgiełku i odpocząć? Kto nie chciałby mieć sekretnego miejsca, gdzie ukryje się ze swoją książką i zatopi w lekturze albo utnie krótką drzemkę? Do tych celów najlepiej będzie nadawała się alkowa. Kojarzona głównie ze staropolskimi dworkami, dzisiaj może spełnić wiele innych funkcji. Przekonasz się, że alkowa to nie tylko relikt przeszłości.

Alkowa (z arabskiego al-qubba, hiszp. alcoba, franc. alcove) była oddzielną częścią pokoju lub izby. To, co ją charakteryzowało to brak okien, często mylona z alkierzem. Przybierała formę wnęki, w której stało tylko łóżko.

Alkowa spotykana była w starożytnym Rzymie, w domach arabskich, z Hiszpanii dotarła do Francji w drugiej połowie XVII w., w budowanych pałacach, w pozostałych krajach Europy rozpowszechniła się w XVIII w. W naszych rodzimych dworkach znajdowała się tam nisza sypialniana, zawsze bez okien. Przybierała formę framugi, osłoniona oponą, firankami lub drewnianym przepierzeniem.

Staropolski sposób na zdrowy sen

Wieczorem nie możesz zasnąć, w nocy masz wrażenie, że co chwilę się budzisz, a rano z trudem podnosisz powieki? Winne może być oświetlenie uliczne lub niewinnie świecące diody urządzeń.
Chociaż brak okna w sypialni może wydawać Ci się dziwnym pomysłem, to weź pod uwagę wpływ światła w sypialni na produkcję hormonu melatoniny, który odpowiedzialny jest za zasypianie i Twój zegar biologiczny.
Wpadające światło z ulicy prowadzi do zaburzenia dobowego rytmu organizmu, zaciera granicę między dniem a nocą. Wiele eksperymentów udowodniło, że światło podczas snu fatalnie wpływa na pracę organizmu.
Czyżby już nasi przodkowie byli tego świadomi i budowali sypialnię bez okien, aby zapewnić sobie spokojny i zdrowy sen?

Jak urządzić nowoczesną alkowę?

Nasz organizm potrzebuje sygnału, że powinien zapaść w sen, a takim impulsem jest ciemność, której nie doświadczymy przy świecącej latarni albo, co gorsza blasku księżyca w pełni. Jednak, jeśli nie masz przekonania do takiej sypialni, daj się ponieść wyobraźni i zabuduj tam biblioteczkę lub pracownię.

Jeśli nie masz pomysłu jak urządzić alkowę, przydadzą Ci się nasze pomysły:
• możesz urządzić nie tylko sypialnię, ale równie miejsce do pracy. Brak bodźców zewnętrznych pomoże w koncentracji i zwiększy produktywność,
• jeżeli nie masz możliwości zabudowania jej, możesz oddzielić pokój dzienny ścianką działkową, zasłoną lub specjalnymi ekranami,
• zadbaj o oświetlenie nad łóżkiem, aby móc czytać książki przed snem oraz o oświetlenie dekoracyjne,
• schowaj pomieszczenie za drzwiami przesuwnymi,
• dzięki alkowie urządzisz nawet małe mieszkanie, a zabudowana sypialnia stanie się bardziej przytulna,
• łózko, schowane za drzwiami w pokoju dziecka będzie jak sekretny schowek lub przejście do innego świata. Gwarantuje, że fani „Opowieści z Narni” czy „Harrego Pottera” będą zachwyceni.


O Renata

Miło mi, że chcesz mnie poznać :) Prywatnie ubolewam nad tym, że życie jest za krótkie aby przeczytać wszystkie książki, ale nie samymi książkami człowiek żyje, dlatego jestem fanką filmów i seriali, a szczególnie Sherlocka Holmesa. Pisanie bloga jest dla mnie jak rozwiązywanie zagadki, a wpadanie na trop aktualnych trendów i ciekawych faktów to moja specjalność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.