Alfabet wnętrz – Amerykanka2 min read


Meble wielofunkcyjne to bardzo często wybawienie dla osób urządzających kawalerki lub mały pokój młodzieżowy. Amerykanka to dobry przykład leżanki 3 w 1. Amerykanka to fotel – leżanka, najczęściej jedno- lub dwuosobowy, składający się ze skrzyni z poręczami i przeważnie trzech małych materaców naciągniętych na ramy i połączonych zawiasami ze skrzynią.
Materac przedni ma niskie, składane nóżki; całość złożona tworzy fotel, a po rozłożeniu leżankę. Amerykanka to mebel wielofunkcyjny, ponieważ w zależności od rozłożenia siedziska, służy do siedzenia, spania i odpoczynku.

 

 

Historia amerykanki

Amerykanka była popularna w Ameryce i Europie, zwt. w 20-leciu międzywojennym. Podobne konstrukcje znane były już na pocz. XVIII w., a początkiem XIX w. w Anglii i Ameryce popularne były np. sofa bed, chair bed.
Stała się prototypem innych mebli składanych takich, takich wersalka, tapczan-regat, tapczan-szafa.
Amerykanka jest nazwą potoczną, powstałą w kręgach projektantów w 20-leciu międzywojennym nie jest notowana przez słowniki języka polskiego i nie występuje w innych językach w tym znaczeniu. W Polsce zaprojektowana była między innymi przez legendarną Spółdzielnię Artystyczną „Ład”.

 

 

Nowoczesne amerykanki

Fotele typu amerykanka są zazwyczaj wyposażeniem salonów lub pokojów  młodzieżowych, gdzie brakuje miejsca i potrzebne są meble wielozadaniowe. Prosty system rozkładania sprawia, że nadaje się nawet do pokoju młodzieżowego czy dziecięcego. W pokoju nastolatka sprawdzi się, jeśli każdy metr jest na wagę złota i nie ma miejsca na tradycyjna wersalkę lub łóżko.  Będzie idealnym rozwiązaniem gdy nocować będą u niego rówieśnicy.

 

 

amerykanka

Nowoczesna amerykanka

 

 


O Renata

Miło mi, że chcesz mnie poznać :) Prywatnie ubolewam nad tym, że życie jest za krótkie aby przeczytać wszystkie książki, ale nie samymi książkami człowiek żyje, dlatego jestem fanką filmów i seriali, a szczególnie Sherlocka Holmesa. Pisanie bloga jest dla mnie jak rozwiązywanie zagadki, a wpadanie na trop aktualnych trendów i ciekawych faktów to moja specjalność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.