Czyszczenie tapicerki z sierści4 min read 1 komentarz


Psy i koty są najwierniejszymi towarzyszami życia. Dzięki nim możemy się uspokoić, zrelaksować. Posiadanie zwierzaka domowego uszczęśliwia ludzi w każdym wieku.
Dla dzieci posiadanie kota lub psa to nie lada wyzywanie, które uczy odpowiedzialności. Zabawa z pupilem jest przyjemnością, a codzienne obowiązki już nie. Karmienie o stałych porach, systematyczne wychodzenie na spacery, sprzątanie kuwety i najgorsze – czyszczenie tapicerki z sierści. Jak poradzić sobie z wyleniałą sierścią zostawioną w każdym zakątku domu, na narożniku, kanapie, fotelu, dywanie, ubraniach itp.?

Czyszczenie sierści z tapicerki z ekoskóry

Ekoskóra jest materiałem łatwym w utrzymaniu czystości. O ile jasne kolory ekoskóry szybciej ulegają zabrudzeniom to na ciemnych kolorach jest to bardziej widoczne. Usunąć sierść z tapicerki wykonanej z ekoskóry jest łatwo. Wystarczy odkurzyć powierzchnię zabrudzoną, a gdy widoczne są również ślady łapek to wystarczy przetrzeć materiał gąbką namoczoną roztworem wody z mydłem. Do ekoskóry sierść się nie przyczepia i dlatego utrzymanie mebli tapicerowanych z ekoskóry, a w szczególności narożników jest wygodne i nie zajmuje dużo czasu.

Czyszczenie z sierści tapicerki materiałowej

Materiał z racji licznych splotów łatwo gromadzi na swojej powierzchni sierść i zatrzymuje ją na powierzchni. Usunięcie sierści z jakiegokolwiek materiału jest uciążliwe i wymaga dużo pracy. Problem jest szczególnie dokuczliwy w okresie dorastania psa, a także wiosną i jesienią, gdy zwierzęta linieją. Najłatwiejszym sposobem jest odkurzenie zabrudzonej powierzchni i w znacznej części sprawdza się to. Jednak gdy sierść jest mocniej przyczepiona do mebla, zwykłe odkurzanie nie wystarczy. Zwierzęta należy systematycznie czesać, wtedy mamy kontrolę nad wypadającą sierścią.

Krótki filmik zobrazuje jeden z domowych sposobów czyszczenia kota z sierści.

Materiał autorstwa: DIY Projects & Craft Ideas na Facebooku.

Sprawdzone sposoby na usunięcie sierści z tapicerki:

  • Gumowe rękawiczki: w zastępstwie gumowych można użyć lateksowych rękawiczek. Rękawiczkę nakładamy na dłoń i energicznie poruszamy ręką w stronę od lewej do prawej, a następnie góra – dół. W taki sposób przetrzeć całą powierzchnię narożnika. Przetarta sierść uformuje się w kłębek. Na koniec odkurzyć całą powierzchnie mebla. I gotowe. 😊
  • Taśma klejąca: zwykłą rękawiczkę oklejamy taśmą klejącą – lepką częścią na zewnątrz. Zbieramy sierść. Gdy taśma będzie całkowicie zaklejona sierścią, należy ją wyrzucić i nakleić nową w ten sam sposób.
  • Rolki do sierści: w sklepach dostępne są specjalne rolki, które pokryte zostały warstwą delikatnego kleju. Przecieramy nimi ubrania, krzesła, pufy, buty – wszystko, co chcemy oczyścić. Dużą zaletą rolek do sierści są jej rozmiary, łatwo ją mieć zawsze przy sobie. Należy pamiętać że po każdym czyszczeniu, zanieczyszczony materiał należy wyrzucić.
  • Woda z płynem do płukania tkanin: jeżeli zwierzę przesiaduje okazjonalnie na narożniku, a mimo wszystko pozostawił ślady po sobie to możemy spryskać narożnik, kanapę itp. wodą z płynem do płukania tkanin, zostawić na kilka godzin, a następnie użyć odkurzacza z końcówką do zbierania sierści. Należy pamiętać, by nikt nie siadał na meblu, w czasie gdy został spryskany przygotowanym roztworem.
  • Profesjonalna taśma do sierści: na rynku dostępne są specjalne taśmy do usuwania sierści, przyklejona taśma, klei do siebie sierść, piasek oraz pozostałe zanieczyszczenia które zostawiają nasze pupile. O dostępność taśmy zapytaj w najbliższym profesjonalnym sklepie zoologicznym.
  • Wilgotna gąbka: namocz gąbkę w wodzie, wyciśnij mocno, żeby nie kapała z niej woda i przecieraj materiał raz w jedną raz w druga stronę. Co jakiś czas wymyj gąbkę w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła i obierz z niej sierść. Czynność powtarzaj do uzyskania pożądanego efektu.

Tkaniny z certyfikatem PETPROOF

A czy wiesz, że na rynku są dostępne tkaniny, które posiadają zwiększoną odporność na zaciągnięcia oraz zadrapania przez koty i psy? Wybierając nowe meble tapicerowane warto zwrócić uwagę, czy zostały on wykonane z tkanin, która posiadają certyfikat PETPROOF.  Dodatkowo, tkaniny z certyfikatem PETPROOF posiadają strukturę, która ułatwia usuwanie z niej sierści!

Tkaniny PETPROOF dostępne są na Mir-tex24

Tkaniny PETPROOF dostępne są na Mir-tex24

Nie musisz pozbawiać pupila przyjemności spędzania czasu razem z Tobą na kanapie.  Przedstawione sposoby czyszczenia tapicerki z sierści ułatwią Twoje codzienne funkcjonowanie i wprowadzą harmonię w życie całej rodziny.

Czyszczenie sierści z tapicerki


O Renata

Miło mi, że chcesz mnie poznać :) Prywatnie ubolewam nad tym, że życie jest za krótkie aby przeczytać wszystkie książki, ale nie samymi książkami człowiek żyje, dlatego jestem fanką filmów i seriali, a szczególnie Sherlocka Holmesa. Pisanie bloga jest dla mnie jak rozwiązywanie zagadki, a wpadanie na trop aktualnych trendów i ciekawych faktów to moja specjalność.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Komentarz do “Czyszczenie tapicerki z sierści

 • Kaśka

  Najlepszym sposobem, aby na kanapie nie było sierści, jest po prostu nie wpuszczanie zwierzaków na łóżko lub fotele. Można użyć w tym celu sprayu który jest bezpieczny dla kota i powoduje, że zwierzak przestaje drapać meble.