Wigilia

Jak idealnie zaaranżować Wigilijną wieczerze? Sprawdź!4 min read


Święta Bożego Narodzenia i specyficzna kuchnia w domach Polaków wiąże się z wieloma tradycjami. Są one niezmiennie przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Czas ten jest niezwykle magiczny. Zgodnie z Polską tradycją, wieczerza wigilijna rozpoczyna się wraz z pojawiającą się na niebie pierwszą gwiazdką, która symboliką nawiązuje do Gwiazdy Betlejemskiej.

Wieczór ten zwykle spędzamy w gronie najbliższych, przy suto zastawionym stole. To właśnie wtedy dzielimy się opłatkiem, składamy życzenia i biesiadujemy.
Wszechobecny śpiew kolęd, piękna choinka, zapach korzennych przypraw i cytrusów, prószący za oknem śnieg to coś, z czym kojarzone są Święta Bożego Narodzenia.

Opłatek wigilijny


Czego zatem nie powinno zabraknąć na stole Wigilijnym?

Potrawy Wigilijne można podzielić na te, które można przygotować z dużym wyprzedzeniem i te, które najlepiej smakują robione „na świeżo”.
Co można przygotować nawet kilka tygodni przed Świętami? Pierniczki! O tak – tych małych słodkości nie powinno zabraknąć na stołach. Tylko dlaczego wykonujemy je dużo wcześniej?

Pierniki wymagają leżakowania w szczelnie zamkniętym pojemniku. Wszystko po to, by osiągnąć odpowiednią miękkość. Bywają także przepisy na pierniczki, które są miękkie i delikatne zaraz po upieczeniu, co z pewnością zachwyci wszystkich łasuchów świątecznych słodkości.

kuchnia - Pieczenie pierników


Pieczenie pierników to świetna zabawa dla całej rodziny! Formowanie przeróżnych kształtów, wycinanie foremkami i ozdabianie – to coś, co szczególnie zachwyca dzieci. Przydaje się wtedy słodki lukier, kolorowe mini cukierki i wszelkiego rodzaju posypki. Piekąc pierniczki na Boże Narodzenie, można znakomicie spędzić czas z najbliższymi.


Kuchnia: dania Wigilijne

Karp w różnych postaciach – smażony, pieczony czy w galarecie, barszcz z uszkami, groch z kapustą, no i oczywiście pierogi z kapustą i grzybami. Są to potrawy, które królują na Wigilijnych stołach. Nie powinno zabraknąć również kompotu z suszu. Jest on wybawieniem po Wigilijnej kolacji, ułatwiając trawienie ciężkostrawnych potraw.
Potrawy te trudno przygotować, gdy nasza kuchnia jest niefunkcjonalna i stosunkowo mała… Brak miejsca roboczego na blacie, przepełniona lodówka czy też brak spiżarni znacznie ogranicza nas podczas przygotowywań.

Kolacja wigilijna - potrawy


Święta to znakomity czas na zmiany!

Wiemy, jak problematyczna może być mała kuchnia bądź brak miejsca przy wigilijnym stole. Dlatego to właśnie w tym czasie warto zdecydować się na małe zmiany, które znacznie ułatwią zaaranżowanie idealnej wieczerzy.

By kuchnia zyskała na funkcjonalności, zdecyduj się na nowe meble kuchenne, które idealnie dopasujesz do wielkości swojego pomieszczenia. Dzięki modułowym meblom kuchennym skomponujesz swój wymarzony zestaw tak, by zapewnić sobie miejsce do przygotowywania posiłków, gotowania i przechowywania, co stanie się niezbędne podczas Świąt.

Kuchnia - meble kuchenne
Meble kuchenne Woodline


Kuchnia: Świąteczny stół

W wigilijny wieczór na stole znajduje wszystko to, co najlepsze i najpiękniejsze. To właśnie wtedy decydujemy się na wyciągnięcie najlepszego serwisu obiadowego, białego obrusu czy też połyskujących sztućców. Na stole widnieją także specjalne dekoracje bożonarodzeniowe, świece bądź lampki, które decydują o odpowiedniej aurze.
Więcej o dekoracjach świątecznych możesz poczytać tutaj: Przygotowania do Bożego Narodzenia. Świąteczne dekoracje i porady.

By stworzyć idealną atmosferę Świąt, ważna jest wielkość stołu, a także odpowiednia ilość krzeseł – dopasowana do ilości osób uczestniczących w wydarzeniu.
Stół jest meblem, który na co dzień i od święta jednoczy oraz zbliża do siebie ludzi, ułatwiając przy tym komunikację między sobą.

Kuchnia - wieczerza wigilijna


W niewielkich pomieszczeniach dobrą alternatywą jest stół rozkładany. Zajmuje on na co dzień mało miejsca, a od święta, po rozłożeniu zapewnia odpowiednią ilość miejsc. Rozkładany stół świetnie współgra z aranżacją każdej przestrzeni: kuchni, jadalni czy salonu. Można też z powodzeniem umieścić go w kącie lub pod ścianą, a w razie potrzeby, postawić w centralnym punkcie pomieszczenia.

kuchnia- Stół z krzesłami
Stół nowoczesny Scarlett 200 + Komplet czterech krzeseł Betty


Boże Narodzenie to czas wielkich przygotowań. Są to również chwile niezapomniane i szczególne, na które czekają nie tylko dzieci, ale i dorośli. Stwórz idealną atmosferę Świąt, dzięki którym tegoroczna Gwizdka będzie niezapomniana!


O Klaudia M

Jestem optymistką z wyboru i z konieczności - uważam, że bez uśmiechu życie staje się szare i nie do zniesienia. :) Mój cel - przekonać nieprzekonanych, przybliżyć aktualne trendy wnętrzarskie, meblarskie a także modowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.