Idealny materac do spania7 min read 8 komentarzy


Czy wysypiasz się w swojej sypialni?

Jeśli nie, czas zmienić materac! Jaki wybrać?
Biorąc pod uwagę fakt, że w łóżku spędzamy około 1/3 naszego życia, wybór staje się jeszcze ważniejszy. Materac do spania jest elementem naszego domu, do którego często przywiązujemy najmniejszą wagę, a powinien być kluczowym. Meble, czy elementy wyposażenia, które kupimy, mają wpływ na nasze wrażenia estetyczne, od materaca natomiast zależy nasze zdrowie i samopoczucie.

Materac lateksowy, sprężynowy, z matą kokosową czy ze stelażem? Pomożemy ci przebrnąć przez gąszcz specjalistycznych nazw, wyjaśnimy, jak dzielą się materace, odpowiemy na najczęściej zadawane pytania. Wybierz z nami materac do spania — wygodny, zdrowy i niedrogi.

Jak dzielą się materace do spania?

Każdy materac jest inny, każdy ma inną wagę. Nie da się stworzyć produktu uniwersalnego, który będzie idealny dla wszystkich. Dlatego została stworzona skala twardości materacy i to zgodnie z nią tworzone są produkty nadające się do użycia w różnych przedziałach wagowych. Skala ta jest oznaczana literą „H” oraz jedną z cyfr od 1 do 4. Są to cztery możliwe twardości materaca:

H1 – materace miękkie, które są najlepszym wyborem dla osób lekkich, o wadze mniejszej niż 60 kg (polecane dla dzieci).

H2– materace średnio miękkie – to materace przeznaczone dla osób nieco cięższych, ważących 60-80 kg.

H3– materace średnio twarde – produkty dla osób dość ciężkich, czyli o wadze mieszczącej się w przedziale 80-110 kg.

H4– materace twarde – przeznaczone są dla osób ciężkich, które ważą więcej niż 110 kg.

Skala twardości materaca

Skala twardości materaca

Co to znaczy, że materac do spania ma 7 stref twardości?

Materac o strefach twardości to materac, którego wnętrze zostało podzielone na kilka fragmentów o różnych twardościach. Czasami polega to np. na zastosowaniu różnych sprężyn, konturowemu nacinaniu pianek, bądź wstawki z rzadszej pianki itp. Ważne jest to, czemu to ma służyć. A służyć ma bardziej ergonomicznemu ułożeniu ciała na materacu.
Gdy mówimy, że materac do spania ma siedem stref twardości, to oznacza to, że jest podzielony na siedem odcinków – i nie oznacza, że siedem różnych. Sprawia to, że kręgosłup jest zawsze prawidłowo ułożony podczas snu, otrzymując odpowiednie do nacisku podparcie.

7 stref twardości materaca

7 stref twardości materaca

Przykład:

Materac Blu

Materac Blu

Materac do spania z matą kokosową

Głównym zadaniem maty kokosowej jest utwardzenie całej konstrukcji, przez co materace z kokosem należą do grupy twardszych.
Polecane są przede wszystkim osobom o większej wadze – powyżej 80 kg i zwolennikom spania na twardym podłożu. To też materiał bardzo odporny na odkształcenia, więc docenimy go, jeśli stawiamy na trwałość materaca.
Mata składa się w 100% z naturalnego włókna kokosowego. Dzięki temu cechuje się silnymi właściwościami antyalergicznymi oraz antygrzybicznymi. Wchłania wilgoć oraz odprowadza ją na zewnątrz, jest również stosowana przy odleżynach. Włókna kokosowe wchłaniają wilgoć powstałą na powierzchni skóry (pot), a następnie odparowują ją, nie uwalniając przy tym nieprzyjemnych zapachów. Szczególnie polecana dla osób lubiących spać na twardych powierzchniach oraz mających problemy z kręgosłupem.

Materac z matą kokosową Pyros 13

Materac Pyros 13

Materace bonellowe czy kieszeniowe?

Sprężyny bonellowe są wykonane z drutu. Sprężyna w swojej środkowej części jest węższa, niż w części górnej i dolnej, przypominają kształt klepsydry. Sprężyny połączone są szeregowo, co sprawia, że materace, w których są wykorzystywane, są bardziej odporne na zmianę kształtu, niż na przykład materace bez sprężyn. Bonelle charakteryzują się sprężystością progresywną. Oznacza to, że obciążając materac podczas snu w niewielkim stopniu, wywołujemy nieduży opór sprężyn. Zwiększenie nacisku natomiast powoduje zwiększenie siły wypierania. Bonell zapewnia dużą sztywność konstrukcji, w której zostaje użyty.

Materac Bonellowy Piano

Materac Piano

Sprężyny kieszonkowe, to całkiem odmienny, a przede wszystkim nowocześniejszy sposób na zwiększenie komfortu użytkowania materacy. Każda sprężyna umieszczona jest w oddzielnej kieszonce, wykonanej z materiału. Dzięki temu materac jest cichy, nie skrzypi. Ponadto, występuje tu elastyczność punktowa, co sprawia, że materac bardzo dobrze dostosowuje się do kształtu ciała, zwiększając wygodę.

Jaka jest różnica? Wybierając materac bonellowy, podczas wypoczynku odczujesz każdy, nawet najmniejszy ruch partnera, wybierając zaś kieszeniowy — nie odczujesz nic, nawet dźwięku, w momencie zmiany położenia ciała drugiej osoby.

Materac Kieszeniowy Treal

Materac Kieszeniowy Treal

Materac lateksowy kontra pianka memory

Materace do spania lateksowe charakteryzują się wysoką elastycznością i doskonałą przepuszczalnością powietrza. Lateks, doskonale i co niezwykle istotne – błyskawicznie dopasuje się do indywidualnego kształtu i ciężaru ciała. To ulubieniec wiercipiętów – działa tylko na nacisk, co umożliwia mu zapewnienie idealnego podparcia kręgosłupa w każdej minucie snu! A dzięki swojej sprężystości i elastyczności jest niezwykle trwały i odporny na odkształcenia. Struktura lateksu umożliwia swobodną cyrkulację powietrza, dzięki porowatej budowie. Zapobiega to poceniu się w czasie snu i ma właściwości antybakteryjne. Po prostu ideał dla alergików!

Materac Lateksowy Maeven

Materac Maeven

Pianka memory jest to bardziej zaawansowany rodzaj wypełnienia materaca. Jak sama nazwa wskazuje – „memory” (pol. pamięć) oznacza to, że zapamiętuje kształt i jest wrażliwa na temperaturę. W zasadzie jest pozbawiona sprężystości, a modeluje się ona pod wpływem temperatury wydzielanej przez nasze ciało. Kiedy się rozgrzewa – mięknie. Znana jest również pod nazwami takimi jak: pianka leniwa, pianka z pamięcią, pianka termoelastyczna, lecz najczęściej nazywana jest po prostu pianką memory. Jest to materiał antyalergiczny. Dodatkowo struktura i właściwości tej pianki pełnią funkcje rehabilitacyjne i ortopedyczne. Eliminuje napięcie mięśni, świetnie podpiera kręgosłup, a przy tym jest super wytrzymała i niesamowicie higieniczna. Jest to materiał najnowszej generacji, który będzie gwarantował nam i naszym plecom niesamowity komfort. Na takim materacu każdy będzie spał komfortowo, a rano obudzi się wypoczęty, odprężony i zrelaksowany.

Materac Chill z pianką memory

Materac Chill

Materac ze stelażem

Kupując materac do spania na stelażu, nie zawracamy sobie głowy zakupem osobnego stelaża do naszego łóżka, sam materac zamontowany na belkach nośnych odgrywa tę rolę znakomicie! A to wszystko dzięki temu, że w konstrukcji materaca, został uwzględniony stelaż, który idealnie wpasuje się do łóżek z przygotowanymi belkami nośnymi. Wystarczy tylko wybrać odpowiedni rozmiar i voilà !

Materac Ricolo ze stelażem

Materac Ricolo

Jak zbadać czy materac jest odpowiedni?

Samo położenie się na materacu jest niewystarczającą czynnością. W takim przypadku dużą rolę w odbiorze pełnią preferencje indywidualne – jedni wolą mieć miękko, inni twardo. Możemy jednak zweryfikować nasze odczucia. Wystarczy przeprowadzić prosty test, a wyniki będą jednoznaczne. Aby przeprowadzić to nieskomplikowane badanie kładziemy się na plecach na wybranym materacu z rękami wzdłuż tułowia. Następnie jedną z dłoni wsuwamy pod siebie w części lędźwiowej kręgosłupa. Jeśli będziemy mieć problem ze wsunięciem dłoni między ciało a materac, oznacza to, że materac jest zbyt miękki. Bezproblemowe wsunięcie dłoni pod siebie również nie świadczy o tym, że to materac dla nas. Oznacza to, że materac jest zbyt twardy. Kiedy więc będziemy wiedzieć, że materac jest w sam raz? Stanie się tak jeśli wsuwając dłoń między ciało i materac napotkamy lekki opór.


O Klaudia M

Jestem optymistką z wyboru i z konieczności - uważam, że bez uśmiechu życie staje się szare i nie do zniesienia. :) Mój cel - przekonać nieprzekonanych, przybliżyć aktualne trendy wnętrzarskie, meblarskie a także modowe.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

8 komentarzy do “Idealny materac do spania