Krzesło Thonet – Jak zmienić przeciętne krzesło w ikonę stylu?2 min read 1 komentarz


Krzesło, na którym siedziały miliony. Krzesło nr 14, dziś znane pod nr 214. Niezwykle lekkie, proste i wytrzymałe. Krążą legendy, że im starsze tym jest wygodniejsze. Michael Thonet opracowywał projekt krzesła nr 14 przez 17 lat i od roku 1859, kiedy powstało, nie został praktycznie zmieniony. To, co wyróżniało krzesło kawiarniane to jego powszechna dostępność.

Tak wytrzymałe, lekkie i eleganckie krzesło dostępne było w cenie butelki wina. Dlatego też stało zarówno w rezydencjach arystokratów, jak i ludzi niższego stanu. Krzesło nr 14 inaczej zwane kawiarnianym wniosło powiew świeżości po epoce ciężkich, rzeźbionych i masywnych krzeseł.

Krzesło nr 14 – ciekawe fakty

 1. Pierwsza fabryka giętych krzeseł została otwarta w 1861 roku przez Michaela Thoneta. Chociaż gięte drewno po raz pierwszy pojawiło się wiele lat wcześniej, to właśnie Thonet uprościł produkcję i wprowadził produkcję na większą skalę.
 2. Najpopularniejsze krzesło gięte nosi po prostu nr 14, choć nazywane jest czasem „wiedeńskim krzesłem kawiarnianym”. Krzesło nr 14 jest stale produkowane od 1861 roku w tej samej fabryce. Do tej pory zostało sprzedane 80 mln sztuk, z czego 50 mln jeszcze przed 1930 rokiem.
 3. Michael Thonet w roku 1867 na światowej wystawie zrzucił krzesło nr 14 z wieży Eiffla, aby zaprezentować jego wytrzymałość. Ponadto te gięte krzesła są tanie w produkcji masowej dzięki nowatorskiej metodzie Thoneta.
 4. „Nigdy nie stworzono bardziej eleganckiego, prostego, precyzyjnego i praktycznego projektu” – le Corbusier, pionier nowoczesnej architektury.
 5. Krzesło Viena jest najczęściej kopiowanym krzesłem na świecie.
 6. Krzesło nr 14 stało w rezydencjach wielu sławnych ludzi takich jak Lenin, Picasso czy Einstein.
 7. Michael Thonet opracował nowatorski system pakowania krzeseł, gdzie w kartonie 1m3 mieści się 36 sztuk słynnych krzeseł.
 8. Krzesło wszystkich krzeseł składa się tylko z 6 elementów drewnianych wygiętych parą wodną, dziesięciu śrub i dwóch nakrętek.
 9. Listwy z drewna bukowego nagrzewano parą wodną do 100 stopni C, nakładając je na żeliwne formy, następnie przykręcano je śrubami, aby zachować kształt i suszono w 70 stopniach C.
 10. Po długich pertraktacjach dodano 2 szelki między oparciem a siedziskiem, aby wzmocnić konstrukcję.
 11. Siedzisko wykonane jest z rafii- palmy iglastej. Siatkowe siedzisko miało na celu odprowadzanie rozlanych płynów z racji tego, że krzesło nr 14 było częstym wyposażeniem kawiarni.


O Renata

Miło mi, że chcesz mnie poznać :) Prywatnie ubolewam nad tym, że życie jest za krótkie aby przeczytać wszystkie książki, ale nie samymi książkami człowiek żyje, dlatego jestem fanką filmów i seriali, a szczególnie Sherlocka Holmesa. Pisanie bloga jest dla mnie jak rozwiązywanie zagadki, a wpadanie na trop aktualnych trendów i ciekawych faktów to moja specjalność.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Komentarz do “Krzesło Thonet – Jak zmienić przeciętne krzesło w ikonę stylu?