Pokój młodzieżowy

Powrót do szkoły, czyli jak urządzić kreatywny pokój młodzieżowy?4 min read


Sierpień rozpoczął się już na dobre… A co za tym idzie — rozpoczęcie roku szkolnego już za pasem! Ostatnie wolne chwile wakacji to doskonały moment na to, by przygotować swoją pociechę na nowe edukacyjne wyzwania.
Urządzając pokój młodzieżowy, warto pamiętać, by ta przestrzeń była nie tylko wygodna i ładna, ale i pełna praktycznych rozwiązań.

Dzisiejsze pokoje młodzieżowe muszą łączyć w sobie wiele funkcji: odgrywają rolę pokoju zabaw i spotkań z przyjaciółmi, są miejscem wypoczynku, relaksu i nauki.
Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi, które pomogą Ci zaaranżować pokój młodzieżowy w sposób wygodny, praktyczny i ładny jednocześnie!

Meble młodzieżowe
Meble młodzieżowe Dido IV


Aranżacja pokoju młodzieżowego – krok, po kroku.

Moment przeistoczenia się dziecka w dorosłość jest dość skomplikowana. Jest to czas, w którym Twoje dziecko poszukuje własnego stylu – nie, tylko jeśli chodzi o ubiór, ale także o styl urządzenia własnej oazy spokoju – pokoju młodzieżowego.
Jak zatem powinien wyglądać pokój pociechy, aby zadowolony był z niego ktoś, kto już nie jest małym dzieckiem, a jeszcze nie jest w pełni dorosły?

Często bywa tak, że dzieci zajmują najmniejsze dostępne pomieszczenia. Póki są małe, nie mają z tym problemu, gdyż nie potrzebują zbyt wielu mebli. Wystarcza im jedynie łóżko do spania, niewielka szafa bądź komoda. Istotny jest również miękki dywan, który stworzy przestrzeń na podłodze niezbędną do zabaw.

Z wiekiem w pokoju dziecka przybywają kolejne meble: biurko, regał na książki, a gdy dziecko staje się nastolatkiem, konieczna jest zupełna reorganizacja pomieszczenia. Tak, by pokój był w stanie przyjmować również gości naszego dziecka, dlatego decydujemy się na dodatkowe pufy bądź fotele.

Meble do pokoju młodzieżowego
Meble Temero IV


Co zrobić, by optycznie powiększyć pokój młodzieżowy?

Dobrym i uniwersalnym rozwiązaniem będzie wybór białych mebli do pokoju młodzieżowego. Dzięki nim nawet niewielkie pomieszczenie wyda się przestronniejsze, a aranżacja okaże się znacznie łatwiejsza. Białe meble młodzieżowe są ponadczasowe – niestraszna im jest zmiana kolorystyki ścian, biel pasuje do wszystkiego! Bryły te powinny być proste, nieskomplikowane, łatwe w czyszczeniu i po prostu modne.

Nowoczesne i małe pokoje dla nastolatków.

Do niewielkich pomieszczeń warto poszukać mebli młodzieżowych wielofunkcyjnych. Może to być na przykład łóżko piętrowe z biurkiem. Taki mebel pozwala oszczędzić dużo przestrzeni użytkowej, zaspokajając wszelkie potrzeby nastolatka.

Inną opcją to łóżko z wbudowanymi szufladami bądź wysuwanym dodatkowym łóżkiem. Dzięki takiemu wykonaniu zyskujemy dodatkowe miejsce do spania dla gości bądź idealne schowki. Można w nich przechowywać zarówno rzeczy sezonowe, sportowe, jak i elementy związane z wykonywanym hobby dziecka.

Meble młodzieżowe
Meble młodzieżowe Gobi V


Jeśli pragniemy, by dziecko miało odpowiednią ilość miejsca do wypoczynku, warto rozważyć zakup łóżka chowanego w szafie – tzw. półkotapczany. Modele te zapewniają znacznie większą powierzchnię spania niż łóżko pojedyncze, a w dzień można je swobodnie złożyć, żeby nie zajmowało zbyt dużo miejsca na podłodze. Współczesne modele posiadają innowacyjne rozwiązania, które ułatwiają ich rozkładanie, zapewniając maksymalne bezpieczeństwo. Dodatkowo prezentują się bardzo dobrze i nie mają już nic wspólnego z dawnymi półkotapczanami.

Półkotapczan Concept Pro II – poziomy


Praktyczne meble w pokoju młodzieżowym.

Podstawą aranżacji pokoju dla nastolatka powinny być funkcjonalne meble młodzieżowe, które pozwolą wyznaczyć strefy: wypoczynkową, do nauki i zabawy. Dlatego też nie może w nim zabraknąć:

• wygodnego łóżka, które stanie się nie tylko miejscem na odpowiedni wypoczynek, ale i na chwile relaksu;
• szafek, regałów i komody, które pomieszczą nie tylko ubrania, ale także podręczniki, gry komputerowe czy pierwsze kosmetyki;
biurka młodzieżowego, które posłuży do odrabiania lekcji, korzystania z komputera i realizowania własnych pasji;
• dodatkowego miejsca do siedzenia dla odwiedzających nasze dziecko gości — miękkiej pufy, fotela bądź kanapy.

Meble młodzieżowe
Meble młodzieżowe Italian


Jakie biurko wybrać do pokoju ucznia?

Idealnym biurkiem można nazwać model, który zapewnia osobie siedzącej przy jego blacie prostą postawę, ręce swobodnie opadające na blat, a stopy idealnie oparte o podłogę.
Oczywiście design biurka również ma ogromne znaczenie. Obecnie królują klasyczne biurka w nowoczesnym wydaniu, które doskonale wpisują się zarówno w skandynawskie, jak i minimalistyczne aranżacje.

Odpowiednio dobrane biurko ma wpływ na prawidłowy rozwój i zdrowie dziecka, dlatego nie powinniśmy na nim oszczędzać.
Kącik do nauki musi znajdować się w pobliżu okna, mając odpowiedni dostęp do światła dziennego. Blat biurka musi być stosunkowo duży – taki, by nastolatek mógł rozłożyć na nim podręczniki, zeszyty oraz inne pomoce naukowe.
Aby dziecko nie miało problemu z utrzymaniem porządku na blacie biurka, wybierz model z wbudowanymi szufladami, półkami bądź szafkami.

Biurko
Biurko uniwersalne Kylie
O Klaudia M

Jestem optymistką z wyboru i z konieczności - uważam, że bez uśmiechu życie staje się szare i nie do zniesienia. :) Mój cel - przekonać nieprzekonanych, przybliżyć aktualne trendy wnętrzarskie, meblarskie a także modowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.