jak usunąć plamy ze świątecznego obrusu

Jak usunąć plamy ze świątecznego obrusu? 5 trików, które uratują stół4 min read


Unoszący się w powietrzu zapach korzennych przypraw i pięknie udekorowany igliwiem świąteczny stół w salonie, aż zaprasza, by zasiąść do wspólnej wieczerzy. Rodzinnego biesiadowania w tej wyjątkowej atmosferze nie zakłóci nawet mała wpadka z rozlanym na obrus barszczem, czy plamy z żywicy, jaką pozostawił stroik świąteczny. Jednak, kiedy pożegnamy gości i opadnie czar tego najbardziej magicznego w całym roku wieczoru, czas zastanowić się jak wywabić plamy z obrusu po świątecznej kolacji?

Na pierwszy ogień idą plamy z barszczu  

Zachlapany wigilijnym barszczem obrus świąteczny najlepiej od razu obficie posypać solą w miejscu, w którym widoczna jest plama. Nie ma potrzeby szukania jakichś specjalnych produktów, w tej sytuacji świetnie sprawdzi się zwykła sól kuchenna, która ma właściwości absorbujące ciecz. Gdy sól zróżowieje, należy ją zetrzeć z obrusu i gotowe. Jeśli jednak plama z barszczu zdążyła zaschnąć, nim skończyła się wieczerza, bardziej pomocne będzie mleko lub rozcieńczony w proporcji 1:2 alkohol.  

Przechodząc do działania, pamiętaj żeby nie lać cieczy bezpośrednio na materiał. Korzystniej będzie nasączyć nią wacik lub jednorazową serwetkę, a dopiero potem delikatnie potrzeć plamę.

Praktyczna porada: stosowane do usunięcia plam z białego bądź jasnego obrusu waciki powinny być również w białym kolorze. Użycie serwetek w żywych kolorach tylko pogorszy sytuację, ponieważ barwnik dodatkowo zafarbuje świąteczny obrus. 

Niesforny karp, czyli tłusta plama na obrusie 

Skuteczne usuwanie tłustej plamy możliwe jest tylko wtedy, kiedy zadziałasz szybko. Czas ma tu spore znaczenie – im szybciej rozpoczniesz wywabianie, tym większe zyskujesz szanse na efektywne pozbycie się tłustej plamy ze świątecznego obrusu. W tym celu nie potrzebujesz żadnych specjalnych proszków, w większości przypadków wystarcza zwykły płyn do naczyń. Nalej odrobinę bezpośrednio na plamę, delikatnie rozetrzyj i zostaw na minimum godzinę do pełnego nasączenia. Po tym czasie obrus wypierz w pralce (do prania możesz dodać dedykowany płyn lub proszek, którego zazwyczaj używasz). I gotowe, na materiale nie pozostanie nawet śladu po tłustym zabrudzeniu. 

Na delikatnej tkaninie powinien poradzić sobie mocno rozcieńczony alkohol. Z kolei mąka ziemniaczana posypana na nieco starszą plamę również wywabi niechciane pamiątki z poprzednich świąt.  

Fatalne plamy z wosku i świec

Plama z wosku to poważna sprawa i zagrożenie dla dalszej przydatności obrusu. Aby skutecznie wywabić plamę z wosku, trzeba działać w szybki, a zarazem przemyślany sposób. Najbardziej efektywne będzie tutaj dosłowne zamrożenie poplamionego obrusu. Jeśli materiał jest odpowiednio gruby, po kilku godzinnym mrożeniu uda się łatwo wykruszyć stwardniały wosk. Pamiętaj, żeby szybko się z tym uwinąć, zanim do zamrażarki trafią naddatki wigilijnych potraw, potem klasycznie na zabrudzony od stopionych świec obrus może nie wystarczyć już miejsca.

W przypadku świątecznych obrusów, które są cieńszą mieszanką lnu z bawełną lub poliestrem, lepiej sprawdzi się metoda na tzw. szmatkę. Sposób polega na podgrzaniu rozlanego wosku za pomocą żelazka. Najpierw na plamę i pod nią (na deskę do prasowania) należy położyć bawełniane ściereczki, które docelowo wchłoną ciecz. Zamiast szmatki świetnie sprawdzi się też pergamin lub szara gazeta.  

Plamy z żywicy na świątecznym stole

Przygotowując świąteczne dekoracje, szczególnie stroik świąteczny na stół w stylu eko pamiętajmy, że najczęściej wybierane do tego typu dekoracji świerki, sosny i jodły to jedne z najbardziej żywicznych gatunków drzew. Po ustawieniu świeżo ściętych gałązek w cieple domowego zacisza już następnego dnia zaczyna sączyć się z nich żywica. Co zrobić w sytuacji, kiedy na świątecznym nakryciu stołu pojawią się plamy z żywicy

Podobnie jak w przypadku plam z wosku skuteczne często okazuje się też mrożenie, ale kto ma na to czas, kiedy goście są już u progu? W takich awaryjnych sytuacjach najlepiej sięgnąć po rozcieńczony spirytus lub aceton. Nasączony nim płatek kosmetyczny przykładamy do plamy z żywicy. Substancja powinna rozpuścić i wywabić zabrudzenie. Alternatywą dla cieńszych tkanin jest szare mydło, jednak mankamentem jest tu konieczność zaprania obrusu, która wiąże się ze zdjęciem świątecznej zastawy i wszystkich postawionych już na stół potraw. 

Szara rzeczywistość, czyli plamy z kawy i herbaty 

Na koniec świąteczny standard, czyli plamy kawy lub herbaty rozlanej na świeżo nakryty stół. W tym przypadku, aby je wywabić, możesz skorzystać z naturalnych metod. Zadziwiająco dobrze sprawdza się tutaj soda oczyszczona lub rozcieńczony ocet. Za pomocą szczoteczki z drobnym włosiem wetrzyj wybraną substancję w materiał, następnie pozostaw na dłuższą chwilę do nasiąknięcia i zapierz obrus letnią wodą. Opcjonalnie delikatne tkaniny możesz potraktować też proszkiem do prania, który rozprowadzić na plamę w ten sam, jak opisany wyżej sposób. 

Sprawdzone sposoby na usuwanie plam z tapicerki polecamy także we wpisie ->->-> Jak wyczyścić kanapę? Domowe sposoby i profesjonalne środki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.