Jak wykorzystać nature koloru we własnym wnętrzu?3 min read 2 komentarze


Każdy kolor ma swoja naturę, co wykorzystywane jest od wieków zarówno w medycynie jak i w architekturze. Kolor jest ekspresją, stymuluje nasz organizm, ale zdarza się też, że oddziałuje na nas destruktywnie.
Dobierając barwy kierujemy się przeważnie panującą modą, bądź tym co po prostu nam się podoba, często nie zdając sobie sprawy z psychologicznych i optycznych właściwości barw.
Świadome operowanie kolorem pozwala wizualnie korygować proporcje pomieszczeń, jednak żeby to osiągnąć należy poznać właściwości kolorów. Przedstawia się to tak, że barwy ciepłe takie jak żółty, pomarańczowy, czerwony – pobudzają, a barwy zimne- fioletowy, niebieski, zielony- uspokajają.

Przedpokój

Barwy jasne oraz pastelowe odbijają światło dodając wnętrzu przestronności i wrażenia że jest większe. Dobrze jest stosować jasne barwy w małych pomieszczeniach np. holach, przedpokojach. Gdyż biel, każdemu z nas kojarzy się z czystością.

Kuchnia

W kuchni stosujemy barwy żółte, pomarańczowe, zielone zdecydowanie unikając kolorów z gamy niebieskich. Dodatki z gamy czerwieni będą wskazane- jednak proszę pamiętać że czerwień dość mocno oddziałuje na człowieka, a zbyt duża ilość czerwonego koloru w niewielkim wnętrzu może po dłuższym czasie powodować przygnębienie i znużenie. A kuchnia to przecież serce domu- a serce już samo w sobie jest czerwone.

Salon

Natomiast ciemne, mocno nasycone kolory pochłaniają więcej światła i przy słabszym oświetleniu wydają się ciemniejsze. Idealne warunki dla ciemnych barw stwarzają duże , nasłonecznione pomieszczenia gdzie naturalne światło podkreśla ich naturę, natomiast zastosowane w małych pomieszczeniach nadadzą intymności. Światło ma bowiem decydujący wpływ na odbiór kolorów. Dlatego w salonach sprawdzą się stonowane brązy, lekkie żółcie , beże – można też wprowadzić jeden bardziej intensywny kolor.

Pokój dziecięcy

W pokojach dziecięcych powinno się stosować żywe  kolory. Białe barwy nie są odpowiednie gdyż biały kolor aktywizuje umysł i pobudza wyobraźnię przez co dziecku może się ciężko zasypiać jak również pociecha nie będzie potrafiła się wyciszyć. Psychologowie  dowodzą, iż najlepszymi kolorami do pokoju dziecka są pomarańczowy – dla spokojnego dziecka oraz zielony- dla dziecka o dużym temperamencie. Oczywiście łączenie  dwóch, trzech kolorów jest tu jak najbardziej wskazane.

Łazienka

Miejscem w którym możemy pozwolić sobie na duże kontrasty jest łazienka, gdyż spędzamy tam stosunkowo niewiele czasu. To więc raj dla miłośników odważnych propozycji. Wszelkie szachownice,  wzroki, wszystko co podpowie nam wyobraźnia jest tu jak najbardziej odpowiednie.

Podsumowanie

Każdy kolor posiada swoją naturę i watro się z nią zapoznać zanim zastosujemy go we własnym wnętrzu.
Generalnie warto się kierować zasadą że im ciemniejsza barwa tym mniej powinno być jej we wnętrzu. Jednak nie bójmy się łączyć kolorów- bawmy się barwami.
Faktem jest, że jednobarwność ożywiona mocnymi akcentami jest zawsze atrakcyjna.
Aczkolwiek warto ożywić swój mały świat tysiącami barw.

Jeżeli dalej szukasz inspiracji zapraszamy na naszą tablicę Pinterest.


O Renata

Miło mi, że chcesz mnie poznać :) Prywatnie ubolewam nad tym, że życie jest za krótkie aby przeczytać wszystkie książki, ale nie samymi książkami człowiek żyje, dlatego jestem fanką filmów i seriali, a szczególnie Sherlocka Holmesa. Pisanie bloga jest dla mnie jak rozwiązywanie zagadki, a wpadanie na trop aktualnych trendów i ciekawych faktów to moja specjalność.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

2 komentarzy do “Jak wykorzystać nature koloru we własnym wnętrzu?

  • *lollipop/sweet*

    W moim salonie połączyłam róż z kremem. Mi się podoba. Wielu ludzi uważa że jest to dziwne ale naprawdę odpowiedni odcień różu jest ładny. A wszędzie jest pomijany, bo że niby jest odpowiedni tylko dla dzieci- nie prawda! Kolorem trzeba umieć się bawić.
    Poza tym to tylko kolor- jak się znudzi to zawsze można przemalować. Dziwią mnie ludzie którzy od lat mają jeden i ten sam kolor w domu booo … No właśnie samo nie wiedzą dlaczego. To jest nudne. Tzn-jednobarwność jest nudna.