Jaki materac dla dziecka? 5 złotych porad – 20174 min read 4 komentarze


Chcesz zapewnić swojemu dziecku bezpieczny i przyjemny sen? Czy materac, na którym śpi, gwarantuje odpowiednie podłoże dla kręgosłupa? Wiemy, który materac jest najlepszy właśnie dla Twojego dziecka!

Niżej znajdziesz 5 złotych rad na dobry sen dla Twojej pociechy.

Czy zastanawiałaś się, jakie mogą być konsekwencje źle dobranego materaca dziecięcego?

Ciało młodego człowieka rośnie do około 20 roku życia. Aby proces rozwoju już od jego pierwszych dni przebiegał prawidłowo, konieczne jest zapewnienie mu wysokiej jakości ochrony podczas snu. To nie tylko zabezpieczone miejsce do spania czy nawilżanie powietrza w pokoju, ale przede wszystkim specjalnie dopasowany materac.

Jakie właściwości powinien mieć materac dla dziecka?

Nie zawsze „najdroższy” oznacza „najlepszy”, ani „najtańszy” nie znaczy „dobry” – wybieraj materace na podstawie właściwości, a nie ceny. Nie daj się nabrać:

  • materac eko – to, co „eko” nie zawsze jest zdrowe. Tak, jak w przypadku żywności, gdzie warto czytać etykiety, czytaj, z czego został zrobiony materac typu eko. Zastosowanie do produkcji naturalnych materiałów nie gwarantuje zdrowia. Materac wykonany w sposób ekologiczny bardziej służy środowisku, niż człowiekowi. Materace eko są zazwyczaj twarde, czyli utrudniają przybranie fizjologicznej pozycji podczas snu. Mimo to, klienci chętnie je wybierają, ponieważ zapewniają stabilne miejsce do snu,
  • coraz więcej informacji pojawia się na temat twardości materaca. Lekarze rzadziej niż wcześniej polecają twardy materac, zarówno dla starszych jak i młodszych użytkowników. Materac o wysokim stopniu twardości jest podatny na szybszą deformację, co niekorzystnie może wpłynąć na wypoczynek dziecka. Sen na materacu, który posiada odkształcenia wiąże się z silnym odczuwaniem nierówności lub sprężyn. Małe dziecko nie powie o tym rodzicom, dlatego warto od czasu do czasu sprawdzić, w jakim stanie jest materac dziecka – unikaj materacy, które są wykonane z materiałów uczulających. Zdaniem ekspertów alergicy wybierają materace z pianki lateksowej – bardzo dobry przepływ powietrza oraz termoelastycznej – współgra z ciepłem wytwarzanym przez ciało i dzięki temu idealnie się do niego dopasowuje,
 • twardy, półtwardy, miękki materac – wskazówką, która pomoże Ci zadecydować o stopniu twardości materaca jest waga dziecka. Najbardziej tolerowane i jednocześnie najczęściej wybierane są materace półtwarde.

Materac nowy czy używany?

Ogromny wpływ na zakup materaca ma jego cena. Często ze względów finansowych rodzice decydują się na materac używany dla dziecka. Postępuj mądrze – inwestycja w nowy materac to sprawdzona inwestycja w zdrowie i rozwój Twojej pociechy. Korzystanie z materaca używanego może prowadzić do znacznych wad postawy kręgosłupa, niedowładu kończyn,  bólu mięśni i stawów. Równie dużym błędem okazuje się źle dobrany rozmiar materaca, czyli model nie jest dopasowany do wzrostu  użytkownika lub nie mieści się na stelażu dziecięcego łóżka. Nie należy docinać materaca, gdyż w ten sposób traci swoje właściwości i przysługującą na niego gwarancję. Jeśli kupisz zły rozmiar czy rodzaj materaca, postaraj się porozumieć ze sprzedawcą, w celu wymiany towaru na inny.

5 złotych rad na dobry sen dziecka:

  1. Pamiętaj, że dobry materac powinien podtrzymywać całe ciało, zwłaszcza głowę, odcinek szyjny oraz kręgosłup.
  1. Dobierz materac idealny dla Twojego dziecka: nieuczulający, o właściwych wymiarach i specjalnie dopasowanym stopniu twardości oraz taki, który dobrze podtrzyma całą sylwetkę.
  1. Dbaj o higienę materaca – co najmniej raz na 2 – 3 tygodnie pierz pokrowiec materaca, a sam materac wietrz na świeżym powietrzu.
  1. Czytaj, jakie właściwości ma materac, który Cię interesuje. W razie wątpliwości dopytaj sprzedawcę o jakość, trwałość, odporność na odkształcenia oraz elastyczność materaca.
 1. Nie sugeruj się ceną. Gdy już wybierzesz odpowiedni materac, sprawdź, czy jest w promocji lub zapytaj sprzedawcę o rabat.

Wybór materaca to indywidualna sprawa każdego z nas. Część osób nie wyobraża sobie spać na twardym materacu, a inna grupa osób uwielbia wypoczywać na półmiękkim. Najważniejsze, aby wybrać taki, który pozwoli nam rano obudzić się wypoczętym i gotowym do działania 😉

Materac Florencja / materac Mozart

Materac Florencja / Materac Mozart


O Renata

Miło mi, że chcesz mnie poznać :) Prywatnie ubolewam nad tym, że życie jest za krótkie aby przeczytać wszystkie książki, ale nie samymi książkami człowiek żyje, dlatego jestem fanką filmów i seriali, a szczególnie Sherlocka Holmesa. Pisanie bloga jest dla mnie jak rozwiązywanie zagadki, a wpadanie na trop aktualnych trendów i ciekawych faktów to moja specjalność.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

4 komentarzy do “Jaki materac dla dziecka? 5 złotych porad – 2017