Kanapa czy Wersalka – Sprawdź, jaka jest różnica?3 min read 4 komentarze


Zaczynasz swoją przygodę z szukaniem mebli tapicerowanych do salonu. Będąc niczego nieświadomym, zaczynasz szukać w sklepie internetowym swojej wymarzonej kanapy. Wydawało Ci się, że sprawa wygląda prosto. Chcesz po prostu kupić mebel. Ładny. Wygodny. Pewnie Tani. Gdy nagle stajesz przed pytaniem „Kanapa czy wersalka„? Aby uniknąć nieporozumień w trakcie zakupów, śpieszymy z wyjaśnieniem. W czym tkwi różnica między kanapą a wersalką?

Kanapa

Kanapa, nazwa pochodzi od słowa couch, co znaczy leżeć. Kanapa to mebel o konstrukcji głównie szkieletowej, z oparciem, siedzeniem i poręczami bocznymi. Przeznaczony głównie do siedzenia, nawet dla kilku osób. Może mieć system rozkładania, który umożliwia stworzenie miejsca do spania. Mechanizm ten polega najczęściej na złożeniu oparcia i wysunięciu siedziska.

Ciemna zieleń - kanapa

Kanapa Maline

Trendy kolorystyczne w 2017 roku #kolor KALE >>>

Historia kanapy

Poprzedniczką kanapy była m.in. starożytna leżanka oraz późniejsze meble do siedzenia cassapanca. W rozwiniętej formie występuje od końca XVII w. W Polsce rozpowszechniona w XVII w., wtedy też przyswojono jej spolszczoną nazwę. Kiedyś używana była m.in. w salonach, buduarach, holach, bibliotekach.

Kanapa czy wersalka – różnica w systemie rozkładania

                                         Kanapa                                                                                                      Wersalka

kanapa czy wersalka

Porównaj system rozkładania kanapy i wersalki

Wersalka

Wersalka to mebel pośredni między kanapą a tapczanem. Przeznaczona do siedzenia dla maksymalnie 3 osób. Składa się z podstawy w formie skrzyni prostokątnej na pościel oraz dwóch ram tapicerowanych, połączonych ze skrzynią i między sobą metalowymi łącznikami.

Jedna rama po podniesieniu stanowi oparcie i mebel służy wtedy do siedzenia lub odpoczynku w ciągu dnia. Formie rozłożonej do leżenia i spania. Wersalka ma boki krótsze, zwykle z poręczami.

Czarna wersalka Ari

Wersalka Ari

Historia Wersalki

Wersalka wywodzi się od wielofunkcyjnych mebli do siedzenia i spania takich, jak amerykanka czy tapczan. W obecnej formie rozpowszechniona od III ćw. XX wieku.

Nazwa występuje tylko w Polsce, a pochodzi od Wersalu, pałacu królewskiego pod Paryżem.

Jak odróżnić kanapę od wersalki?

Czas na podsumowanie:

  1. Kanapa w odróżnieniu od wersalki może być przeznaczona dla więcej niż 3 osoby.
  2. System rozkładania jest główną różnicą między kanapą a wersalką.
  3. Kanapa to głównie obszerny i wygodny mebel, wersalka z reguły oszczędza powierzchnię.
  4. Kanapa ma wiele poduszek.

Choć dla wielu osób jest to bez różnicy i w sklepach zaciera się granica w nazewnictwie między tymi meblami, to jedno jest pewne:

Kanapa jest prawie zawsze w centrum uwagi salonu. W dzień dzieci przesiadują na niej grając na konsoli, wieczorem rodzice rozsiadają się przed serialem lub po prostu dla relaksu z przyjaciółmi.

Słynna kanapa z serialu "Przyjaciele"

Słynna kanapa z serialu „Przyjaciele”

Jeżeli szukasz kanapy, wersalki, a nawet sofy, to zapraszamy tutaj.


O Renata

Miło mi, że chcesz mnie poznać :) Prywatnie ubolewam nad tym, że życie jest za krótkie aby przeczytać wszystkie książki, ale nie samymi książkami człowiek żyje, dlatego jestem fanką filmów i seriali, a szczególnie Sherlocka Holmesa. Pisanie bloga jest dla mnie jak rozwiązywanie zagadki, a wpadanie na trop aktualnych trendów i ciekawych faktów to moja specjalność.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

4 komentarzy do “Kanapa czy Wersalka – Sprawdź, jaka jest różnica?