Wymiana materaca

Kiedy powinniśmy wymienić materac?3 min read 2 komentarze


Czy materac do łóżka posiada termin przydatności? Brzmi absurdalnie? Jednak odpowiedź brzmi TAK. Materac posiada termin przydatności i po jego upływie powinnyśmy zastanowić się nad nowym modelem,  nawet jeśli na pierwszy rzut oka wygląda na to, że wszystko jest w porządku.

Po czym poznać, że termin przydatności materaca upłynął?

Termin ważności materac szacuje się na ok. 7 lat. Po tym czasie używanie tego samego materaca staje się po prostu niehigieniczne, nawet jeśli regularnie prałaś / czyściłaś pokrowiec. Każdej nocy do wnętrza materaca przedostają się mikroelementy naszego naskórka, pot, który jest wydzielany w trakcie snu oraz wszechobecny kurz. Te trzy elementy stanowią wyśmienitą pożywkę dla drobnoustrojów, jakimi są m.in. roztocza kurzu.  Według naukowców 150 mg ludzkiego naskórka wystarcza do zaspokojenia potrzeb pokarmowych populacji roztoczy liczącej 3000 osobników w okresie 2–3 miesięcy.

Rozwojowi roztoczy sprzyja również temperatura, która panuje w naszych domach / mieszkaniach.  Wszystkie osobniki tego gatunku giną dopiero w -25°C (po 6 godzinach )lub w temperaturze 70–80°C (w ciągu 10 minut). Pytaniem jest, czy materac przetrwa takie temperatury? Zastosowane w materacu pianki, również reagują na zmiany temperatur i pod ich wpływem mogą stracić swoje właściwości.

Więc jeśli wahasz się między materacem, którego gwarancja wynosi 10 lat, a tym, którego producent oferuje 25 lat rozwiązanie gotowe. W tym przypadku okres gwarancji nie odgrywa już żadnej roli.

Materac – inne oznaki jego zużycia.

Rynek materacy  dynamicznie się rozwija, dzięki coraz większemu zainteresowaniu tym produktem oraz wiedzy, jakie korzyści przynosi zdrowy sen. W naszych sypialniach coraz rzadziej występują rozkładane kanapy, a zastąpiły je wygodne łóżka małżeńskie. Polacy docenili komfort snu na materacach, a producenci postanowili nieustanie je doskonalić. Sprężyny bonellowe doczekały się następcy w postaci sprężyn pocketowych, a rodzina pianek powiększyła się o lateksowe, termoelastyczne czy wysokoelastyczne.

więcej o właściwościach pianek i doborze odpowiedniego materacatutaj

Jednak pomimo coraz lepszych komponentów, materace ulegają stałym odkształceniom oraz uszkodzeniom, co przekłada się na jakość snu. Dokładnie przyjrzyj się swojemu materacowi i zwróć uwagę, czy na jego powierzchni nie powstały widoczne odkształcenia lub zapadnięcia. Jeśli tak, to koniecznie rozważ zakup nowego materaca, zanim wystąpią bóle pleców lub cierpnięcie ciała.

A może już dolegają Ci bóle pleców lub drętwienie ciała? A za przyczynę uznajesz tryb pracy, schorzenia lub wiek? W takich sytuacjach również winowajcą może być materac. W łóżku każdego dnia spędzamy średnio od 7 do 9 h. Ponadto często śpimy w jednej pozycji, uciskając konkretne partie ciała. Być może Twój materac jest zbyt twardy i nasila bóle ciała.

Jeśli natomiast zauważysz, że materac posiada widoczne zapadnięcia, rozważ zakup twardszego materaca lub z gęściejszą siecią sprężyn, która mocniej będzie podtrzymywać Twoje ciało.  Zużyty materac może również powodować problemy z zaśnięciem sprawiając, że nie potrafisz znaleźć odpowiedniej pozycji.

Dobór odpowiedniego materaca to spokojny sen przez najbliższe 7-10 lat. Warto zastanowić się wcześniej jaki rodzaj materaca będzie dla Ciebie odpowiedni.

Materace sprężynowe oraz materace piankowe bliżej poznasz w  poniższym wpisie.

Strefa Sypialni: Jaki materac wybrać?- kliknij

Dodatkowo kupując nowe łóżko, zwróć uwagę czy posiada wbudowany stelaż lub możliwość jego zastosowania. Stelaż pod materac dba o prawidłową cyrkulację powietrza, minimalizując występowanie wilgoci.

Sypialnia to wyjątkowe miejsce w Twoim domu, które ma przynieść ukojenie myślą oraz odpoczynek ciału. Więc jeśli Twój materac spełnił, któreś z powyższych kryteriów koniecznie rozważ jego wymianę!


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

2 komentarzy do “Kiedy powinniśmy wymienić materac?

  • Karolina

    Świetny i merytoryczny tekst. Natomiast obawiam się, że wiele osób nie ma pojęcia o tym, że materace trzeba wymieniać. Na szczęście nie jest to dość częsta wymiana. My ostatnio kupiliśmy, może pół roku temu, materac z pianki termoelastycznej – to zdecydowanie najlepszy materac jaki do tej pory mieliśmy.