Kołdry i poduszki – czyli wyposażenie sypialni3 min read 1 komentarz


Kołdry i poduszki decydują o przytulności w sypialni. Odpowiednio dobrane uczynią sen przyjemnym. Dawniej pożądane były wypełnienia z naturalnego pierza i puchu. Obecnie królują wkłady syntetyczne, ponieważ łatwiej je utrzymać w czystości i posiadają właściwości antyalergiczne.

Jak wybrać idealną kołdrę i poduszkę do spania?

Kołdry powinno się zmieniać w zależności od pory roku. Zimą grubszy, natomiast latem cieńszy komplet pościeli. Dostępne są również uniwersalne komplety. Uniwersalna kołdra składa się z dwóch spiętych ze sobą części. Jedna wykonana jest z bawełny, a druga z poliestru. Latem można spać pod jedną z nich, natomiast zimą po złączeniu korzystamy z obu naraz.
Ważną sprawą przy wyborze kołdry i poduszek jest to, w jaki sposób został umieszczony wkład. Przeszyte kołdry, posiadają lepiej ułożony wkład, dzięki czemu nie będzie on się przemieszczał, co z kolei zapobiegnie  jego kłębieniu i zwijaniu się.

Co znajdziemy w środku pościeli?

Wypełnienie kompletu pościeli ma szczególne znaczenie dla alergików, osób z problemami zdrowotnymi oraz dzieci. Wewnątrz pościeli możemy znaleźć:

silikon: inaczej zwany granulatem silikonowym. Wyglądem przypomina puch jednak jest bardziej praktyczny. Silikon z powodzeniem można prać, w wyjątkowych sytuacjach nawet w bardzo wysokich temperaturach. Kołdry z wypełnieniem silikonowym są lekkie, dobrze chronią przed zimnem i nie zatrzymują wilgoci.
jedwab: używany zazwyczaj w poduszkach. Poduszek z wypełnieniem jedwabnym nie można prać. Jedyną formą odświeżenia jest wietrzenie.
wełna: kołdry z wełny mogą być używane przez cały rok. Zimą ogrzeją ciało, latem natomiast włókna wełny kurczą się, dzięki czemu obniżają swoje właściwości termoizolacyjne, a tym samym nie grzeją tak mocno, jak zimą.
bawełna: wypełnienie bawełniane to naturalny materiał, który zapewnia bardzo dobrą cyrkulację powietrza. Bawełna jednak szybko się odkształca i nie zapewnia odpowiedniego kształtu .
poliester: najbardziej popularny materiał syntetyczny – stosowany podczas produkcji kołder i poduszek. Włókna poliestrowe posiadają właściwości antystatyczne, dzięki czemu są sprężyste i łatwo dopasowują się do kształtu ciała. Włókna poliestrowe pokryte są środkami bakteriobójczymi, przez co rozwój grzybów i roztoczy jest niemożliwy.

Pielęgnacja kołder i poduszek

Podstawą podczas pielęgnacji kołder i poduszek jest systematyczne wietrzenie. Ważne, żeby wietrzyć pościel o każdej porze roku. O ile wiosną i latem jest to ułatwione, to zimą też powinniśmy wystawiać pościel, nawet podczas mrozów. Mróz jest naturalnym sposobem walki z roztoczami. Nie należy wietrzyć pościeli w deszczową pogodę oraz podczas opadów śniegu, gdyż nasiąknie wilgocią. Co kilka lat, należy wymienić pościel na nową, bądź w przypadku, gdy zostanie mocno zniekształcona.

Pamiętaj, że Twoja sypialnia jest miejscem przeznaczonym do odpoczynku i regeneracji sił. Zadbaj o jej prawidłowy wystrój.


O Renata

Miło mi, że chcesz mnie poznać :) Prywatnie ubolewam nad tym, że życie jest za krótkie aby przeczytać wszystkie książki, ale nie samymi książkami człowiek żyje, dlatego jestem fanką filmów i seriali, a szczególnie Sherlocka Holmesa. Pisanie bloga jest dla mnie jak rozwiązywanie zagadki, a wpadanie na trop aktualnych trendów i ciekawych faktów to moja specjalność.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Komentarz do “Kołdry i poduszki – czyli wyposażenie sypialni

  • Roksia

    Najlepsze kołdry i poduszki jakie mieliśmy z mężem w sypialni to antyalergiczne. oboje jesteśmy alergikami i jak wybraliśmy poduszki antyalergiczne mniej odczuwamy alergie 🙂