Co zrobić by kot nie drapał mebli?6 min read 1 komentarz


Drapanie mebli tapicerowanych przez kota jest jednym z najbardziej uciążliwych zachowań, jakich doświadczają właściciele tych pięknych zwierząt. Przecież kot posiada swój drapak, a mimo wszystko upodobał sobie nowy narożnik. Jak odnieść sukces i zachować meble w nienaruszonym stanie, i sprawić by meble dla kota były przez niego używane?
W pierwszej kolejności należy ustalić, dlaczego kot drapie meble. Co się kryje za jego zachowaniem. Warto poznać mowę ciała kota, by wejść z nim w sojusz i rozważyć solidny kompromis.
Oto kilka wskazówek.

Meble tapicerowane >>> Ponad 500 produktów

Dlaczego kot drapie meble?

Otóż kot, urodzony drapieżnik zawsze drapał, drapie i będzie drapał. W naturalnym środowisku koty drapią drzewa i nie robią sobie tym krzywdy a wręcz odwrotnie, ćwiczą sprawność fizyczną. W domu natomiast kot gdy drapie meble zaznacza swoje terytorium. Szczególnie łatwo to zauważyć w domu gdzie przebywa kilka kotów, dzięki drapaniu porozumiewają się, że dane terytorium jest zajęte. Kot nie robi na złość człowiekowi drapiąc meble, on ściera martwą łuskę paznokcia na idealnej dla niego platformie. Gdy nie posiada innej alternatywy, przeciąga się na stabilnej, miękkiej w dotyku i odpowiadającej rozmiarem, tapicerce naszych mebli, bądź na nodze krzesła.

Co zrobić by kot nie drapał mebli?

Sposobów na zapobieganie drapania mebli przez kota jest wiele. Kupno odpowiedniego drapaka, ustawienie go w istotnym dla kota miejscu. Można odstraszać kota naturalnymi sposobami, aby nie drapał mebli. Kupno feromonów jest swojego rodzajem rozwiązaniem na tymczasowe kocie problemy. Należy zachęcać pupila, by korzystał z własnych mebli dla kota. Cokolwiek byśmy nie podjęli za działania, musimy brać pod uwagę to, co jest dobre dla kota, a nie dla nas. Koty chodzą własnymi ścieżkami i nie da się ich wytresować. Można nauczyć je prawidłowo się zachowywać, ale do tego jest potrzebna cierpliwość i wiedza jak to osiągnąć.

Co odstrasza koty – by nie drapały mebli?

Koty nauczone do drapania mebli ciężko będą przechodziły zmianę takiego zachowania. Często kot, widząc nas, biegnie wprost do kanapy i zaczyna ją drapać, energicznie i z podwójną mocą. Koty w ten sposób okazują swoje podekscytowanie i radość na Twój widok. Jak odstraszyć koty by nie robiły tego na meblach? Odstraszanie kota domowymi sposobami jest najbezpieczniejsze i najtańsze.

 •  koty nie lubią zapachu cytrusów. Na narożniku delikatnie przetrzeć cytryną miejsce drapania lub spryskać olejkiem cytrusowym to bezpieczniejsza forma. Ważne, należy wcześniej sprawdzić, czy cytryna nie zostawi żółtych śladów na meblu.
 • jeżeli kot drapie nogi od krzeseł czy inne drewniane powierzchnie, oczyść podrapane miejsce gąbką nasączoną alkoholem do dezynfekcji. Czynność należy powtarzać co jakiś czas.
 • taśma klejąca w miejscu upatrzonym przez pupila. Należy ją przykleić lepką stroną do mebla w miejscu przeznaczonym. Uwaga, niektóre taśmy mogą zostawiać brudzący klej na meblu.
 • tymczasowe zaklejenie przecieranego miejsca folią bąbelkową zda egzamin.

Feromony dla kota – czy pomogą w tym, by kot nie drapał mebli?

Feromony dla kota jest to preparat zawierający syntetyczny odpowiednik kocich feromonów policzkowych, które imitują naturalne feromony kotów, wywołując stan dobrego samopoczucia i spokoju. Szczególnie ważne jest użycie feromonów zaraz po remoncie mieszkania, gdzie zostały zatarte ślady kocich wydzielin oraz po przeprowadzce w inne miejsce.

W takich przypadkach wszystko jest dla kota nowe i nieznane. Koty mogą doznać ogromnego stresu związanego z nieznanym terenem. Feromony zapobiegają takim problemom, jak drapanie i ostrzykiwanie moczem oraz sprawiają, że podróże i wizyty u weterynarza są mniej stresujące. Wystarczy spryskać buteleczką z feromonem raz dziennie drzwiczki dla kotów, drapaki, parapety i znaczące przedmioty dookoła domu. Jednym z najbardziej znanych feromonów jest spray feliway dla kotów.

Meble dla kota – jak je wybrać, by kot nie drapał naszych mebli?

Wpadliście na pomysł, żeby zostawić ulubiony fotel naszemu pupilowi a samemu rozsiąść się na nowym narożniku? Poświęcanie starego fotela czy pufy jest zgubną strategią, wręcz zachęcającą do drapania wszystkich mebli. Nasz kot nie będzie odróżniał nowego od starego mebla. Nie odróżni marki czy stylu wykonania. Dlatego najlepszym meblem dla kota jest drapak. Stabilny, z budką, w którym kot się schowa, z grzechotkami przyczepionymi na różnej wysokości, z podestem, aby mógł obserwować i co najważniejsze w miejscu upatrzonym przez kota. Ustawienie mebla dla kota w korytarzu, gdzie każdy tylko przechodzi i nie zatrzymuje się na dłużej, nie będzie dobrym pomysłem.

Kot lubi ciepło i dlatego tak chętnie rozkłada się na parapecie. Pomyślmy nad miejscem w ciepłym, nasłonecznionym pomieszczeniu tam, gdzie sami lubimy przebywać. Świetnym rozwiązaniem jest ustawienie mebli dla kota podwieszanych do sufitu – dzięki temu zyskujemy powierzchnię podłogi dla nas, a kot ma swój własny kąt w miejscu, które kocha.

Jaki jest najlepszy drapak dla kota?

Drapak to mebel dla kota, w który pupil powinien być zaopatrzony już od pierwszych dni życia. Im szybciej będzie miał odpowiedni dostęp do mebli dla siebie, tym łatwiej będzie mu się do niego przyzwyczaić. Więc, zanim zaczniesz krzyczeć na kota, że zrobił źle, lub stosować środki odstraszające, zastanów się, czy pupil jest zaopatrzony w odpowiedni dla niego drapak. Samo posiadanie drapaka nie wystarczy. Musi on być dopasowany do potrzeb kota i to jemu się podobać.

Powinien być wykonany z bezpiecznych materiałów – najlepiej drewno. Owinięty sizalem, czyli bardzo mocnym sznurkiem z włókien agawy. Drapak musi być większy niż dorosły kot, ponieważ kot będzie się na nim wyciągał i najlepiej z drugim piętrem, na który kot z łatwością wejdzie, zejdzie i będzie się mógł wylegiwać.

Pamiętaj, że drapak dla kota powinien być położony w miejscu, gdzie przebywają ludzie. Najlepiej na wysokości naszego wzrostu bądź wyżej, gdyż kociaki to urodzeni obserwatorzy. Drapaki powinny być ustawione w pozycji pionowej i poziomej. Koty w obydwóch pozycjach lubią się przeciągać. Obecnie na rynku dostępne są meble, specjalnie zaprojektowane do życia z kotem.

Jak zrobić drapak dla kota?

Jesteśmy w stanie samodzielnie wykonać dobry i bezpieczny drapak dla kota.

 1. Za podstawę wystarczy wybrać gałąź dość grubą i stabilną.
 2. Przymocować ją do poziomego podłoża o przenośnej konstrukcji, tak byśmy byli w stanie przenieś drapak w dowolne miejsce.
 3. Połowę gałęzi lub całość-opleść sznurem sizal.
 4. Na samej górze umieścić na sznureczku kulkę zrobioną z wełny. Można również na górze przymocować podest, na którym kot będzie się wylegiwał. Jeżeli posiadamy filar w domu – wystarczy, że owiniemy go sznurkiem sizalowym od dołu do samej góry, a kot będzie w raju.
 5. Jeżeli kot drapie poręcz schodów – również możemy ją owinąć sizalem i kot zyska miejsce do przeciągania, a my pozbędziemy się problemów z podrapaną poręczą.
  W internecie znajdziecie prawdziwą kopalnię pomysłów jak zrobić drapak dla kota.
  Powodzenia!

O Renata

Miło mi, że chcesz mnie poznać :) Prywatnie ubolewam nad tym, że życie jest za krótkie aby przeczytać wszystkie książki, ale nie samymi książkami człowiek żyje, dlatego jestem fanką filmów i seriali, a szczególnie Sherlocka Holmesa. Pisanie bloga jest dla mnie jak rozwiązywanie zagadki, a wpadanie na trop aktualnych trendów i ciekawych faktów to moja specjalność.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Komentarz do “Co zrobić by kot nie drapał mebli?