Książki – czy warto je czytać ?5 min read 5 komentarzy


Tylko ok 40% naszego społeczeństwa czyta książki. Wpływa na to wiele czynników. Według mnie główny czynnik spowodowany jest złymi wspomnieniami. Gdzieś, głęboko, w naszej podświadomości pozostał uraz, po tym, jak w szkole zmuszano nas, do czytania, ogromnych ilości lektur, często, nietrafiających w nasze gusta. Przez te wszystkie lata nauki dorastaliśmy razem z przymusem czytania, de facto odgórnie narzuconych tytułów. Po przeczytaniu danej książki i tak nie wiedzieliśmy co się tam, tak naprawdę wydarzyło.

lektury

Stąd też zrodziło się w nas poczucie, że wszystkie książki są takie jak te z czasów szkolnych – czyli nudne i niepotrzebne. Warto zaznaczyć, że człowiek na przestrzeni lat kształtuje swój charakter i zmienia się on wraz z każdym krokiem w przód. Często bywa tak (sama tego doświadczyłam), że lektura którą, kiedyś uważałam za bezsensowną – obecnie przeczytałam ją kilkukrotnie i jestem nią zachwycona! A konkretnie to książka Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na Szaniec”.

Dlaczego książki odchodzą w odstawkę?

Powodów można by wymieniać wiele. W dobie cyfryzacji królują e-booki, tańsze wersje klasycznych książek, ale czy całkowicie mogą je zastąpić – ocena pozostaje do indywidualnych przemyśleń.
Kolejnym elementem przemawiającym za odrzucaniem książek jest tłumaczenie, że nie ma się na nie miejsca. Owszem nie każdy ma miejsce na obszerną bibliotekę, ale taka też – nie jest nam potrzebna. Wystarczy odpowiednio wygospodarowane miejsce w salonie i niewielka, domowa biblioteka będzie wręcz jego ozdobą.

Ostatnio modne są biblioteki ulokowane w przedpokojach, a to dzięki temu, że miejsce w tym pomieszczeniu ciężko jest zagospodarować, z racji niewielkich rozmiarów, jak też nie chcemy, by wejście do poszczególnych pokoi było przytłoczone – dlatego umieszczenie książek w takim miejscu nie tylko ozdobi, ale także zachwyci gości – gdyż panuje przekonanie, że „człowiek mądry to oczytany człowiek”.

Książki

Próbowałem, ale……

Należysz do dużej grupy osób, która spróbowała, ale mimo wszystko stwierdziła, że to nie dla mnie ?
Nic bardziej mylnego! Jestem w 90% przekonana, że czytałeś książkę niedostosowaną do Ciebie !
Aby zainteresować się książką, musimy czytać o tym, co nas interesuje. Tylko wtedy będziemy w stanie przeczytać, ze zrozumieniem, całą treść i czerpać z niej korzyści. Wybór kategorii jest ogromny. Jeżeli prowadzisz firmę – czytaj książki związane z biznesem. Zostałaś, niedawno mamą, proponuję tematykę rodzicielską. Jesteś zagorzałym sportowcem? Biografia ulubionego sportowca może wyzwolić w Tobie motywację do działania. Lubisz gotować – inspirację i porady odnajdziesz w książkach o tej tematyce. Fan motoryzacji zapozna się z historią i rozwojem przemysłu motoryzacyjnego.
Każdy przy odrobinie chęci znalazłby książkę dopasowaną do swoich upodobań.
Nie musisz od razu iść do sklepu i godzinami przeglądać każdy dział po kolei. Przecież od tego są biblioteki a osoby tam pracujące – gdy nakreślimy im własne upodobania – wskażą drogę i doradzą. Ważne jest, aby najpierw, nakreślić tematykę, którą chcielibyśmy zgłębić i zacząć ….. a później to już tylko z górki.

książki

Dlaczego warto czytać ?

Naukowcy dowodzą, że czytanie książek pozwala na o wiele szybszy rozwój intelektualny człowieka. Dorosły człowiek poprzez czytanie książek poszerza zakres słów, a to za sprawa pamięci wzrokowej którą, każdy z nas posiada w mniejszym lub większym stopniu. Czytanie również relaksuje. Gdy znajdziemy się w świecie książki, możemy, choć na chwilę zapomnieć o czasie rzeczywistym i odłączyć się od problemów.
Jeżeli jesteś rodzicem, to czytaj dziecku jak najwięcej !
Zarówno Ty, jak i Twoje dziecko czerpiecie z tego korzyści. Bowiem czytanie dzieciom rozwija u nich pamięć, a historie opisane, uczą empatii.
Dzieciom, którym rodzice czytali książki od najmłodszych lat, o wiele łatwiej przychodzi przyswajanie nowej wiedzy, niż dzieciom, które nie słuchały bajek.
Osoby starsze, szczególnie samotne, powinny zagłębić się w świat książek. Czytanie pozwala zapomnieć o samotności a dodatkowo, rozwija pamięć- podobnie jak u dzieci- oraz pobudza umysł do wyobrażania rzeczy przeczytanych, a co się z tym wiąże- spowalnia proces starzenia.

czytanie

Przeczytane raz i leżą……

Wielokrotnie spotkałam się z opinią ludzi: szkoda pieniędzy na książki, bo raz przeczytasz i później tylko leżą i kurz zbierają.
Owszem kupienie nieodpowiednich dla nas książek, powoduje takie zjawisko.
Przeczytana pierwszy raz książka, gdy jest nudna, nie zachęci do powtórnego zajrzenia w jej wnętrze.Dlatego, gdy nie jesteśmy pewni czy książka nam się spodoba- udajmy się po nią do biblioteki.

Ja, osobiście posiadam książkę po przeczytaniu której, w niedługim czasie wróciłam i jestem pewna, że wrócę do niej jeszcze nie raz !!!
Jest to książka lokalnej pisarki Pani Barbary Gruszka, którą cenię za jej niesamowity optymizm.
Książka nosi tytuł „Jak w 7 Krokach Odkryć Prawdy Życiowe i Zrozumieć Sens Życia”.
Książka w bardzo krótkim czasie zyskała uznanie wielu ludzi, a nawet tytuł „KSIĄŻKA ROKU 2016”
Jest to lektura godna polecenia. 🙂

książka

Książki od zawsze miały wielu zwolenników i przeciwników.
Honor Wilson – Fletcher powiedziała kiedyś, że „Czytanie otwiera drzwi i sprawia, że życie jest łatwiejsze. Dlatego nieważne, co czytamy. Istotne jest to, że dzięki temu czujemy się lepiej”.
Ja osobiście uważam, że warto czytać! Czuję, że czytanie pozwala mi się rozwijać.
Uwielbiam zimowe, długie wieczory z tabliczką czekolady i książką w ręku.
Polecam 🙂

znaczenie


O Renata

Miło mi, że chcesz mnie poznać :) Prywatnie ubolewam nad tym, że życie jest za krótkie aby przeczytać wszystkie książki, ale nie samymi książkami człowiek żyje, dlatego jestem fanką filmów i seriali, a szczególnie Sherlocka Holmesa. Pisanie bloga jest dla mnie jak rozwiązywanie zagadki, a wpadanie na trop aktualnych trendów i ciekawych faktów to moja specjalność.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

5 komentarzy do “Książki – czy warto je czytać ?