Kuchnia w stylu skandynawskim3 min read 3 komentarze


Kuchnia to nie tylko piękne meble, to serce domu. To właśnie tu spędzamy większość swojego czasu, przygotowując posiłki. Więc warto do aranżacji kuchni, wykorzystać rozwiązania, które zapewnią wysoki komfort użytkowania w codziennych pracach kuchennych. Zaprojektowanie oraz przygotowanie wymarzonej skandynawskiej kuchni to inwestycja na długie lata. Należy zatem dobrze przemyśleć każdy jej element, aby była nie tylko estetyczna, ale przede wszystkim funkcjonalna.

Kiedy możemy mówić o kuchni funkcjonalnej?

Funkcjonalna kuchnia to taka, w której wszystko ma swoje miejsce, w której można wygodnie przemieszczać się z jednego miejsca w drugie. Funkcjonalna kuchnia to przede wszystkim odpowiednio dobrane meble kuchenne. Nie chcemy przecież, aby poruszanie się po niej i gotowanie było niewygodne, a spędzanie czasu nie dawało przyjemności.

Dzisiejsza kuchnia w stylu skandynawskim

Wszyscy chcemy, aby to miejsce dobrze się prezentowało. Wybieramy zatem meble kuchenne zgodnie z trendem. Dobór kolorów, materiałów, charakterystyki frontów pozwala osiągnąć zadowalający efekt nawet wybrednym kucharzom.
Są jednak pewne ogólne wyznaczniki, które pokazują kierunek skandynawski w urządzaniu kuchni.
Wielkość pomieszczeń, dynamika życia i poczucie, że mniej znaczy więcej, zrodziły potrzebę oszczędzania przestrzeni, która coraz bardziej zyskuje na znaczeniu. Wybieramy więc meble minimalistyczne, posiadające mnogość dostępnych blatów i prostych szafek, by zachować ład i porządek nie tylko wewnątrz mebli, ale także na zewnątrz. Najlepiej, by meble były pojemne i wykorzystywały maksymalnie dostępną przestrzeń. Obok funkcjonalności w kuchni kładzie się duży nacisk na jej doskonały wizerunek. Stawiamy na kolorystykę, w której przeważa biel, czasem pojawia się beż lub szarość, a dodatki takie jak naturalne drewno wyrażają przede wszystkim miłość do natury. Styl scandi poprzez swoje właściwości znacząco rozświetla pomieszczenie, optycznie je powiększając.

To naprawdę jest kuchnia!

Znajduję się tu wszystko, co niezbędne – płyta kuchenna, niewielka lodówka, zlew na brudne naczynia i to bez wielkiego planowania czy projektowania. To miejsce, w którym dasz ponieść się swojej kulinarnej pasji, odkryjesz swoje „drugie ja”. Gotowanie to przyjemne hobby, traktowane często jako przejaw dojrzałości i ważna umiejętność życiowa. Gotując, dajemy wyraz naszej miłości domownikom.
Kuchnia to miejsce, w którym zaczyna się dzień. To tu powstają plany na najbliższe godziny, ładowane są baterie na dalszy przebieg dnia, prowadzone są rozmowy. To tu poranna kawa i pyszna jajecznica spożywana w rodzinnej atmosferze smakuje najlepiej, bo przecież najważniejsze, by być razem!
Stwórzmy wygodne miejsce do przygotowywania posiłków o magicznej mocy przyciągania, której nie chcemy opuszczać. Dobrze zorganizowana kuchnia to coś pięknego. W idealnym porządku Twój umysł ogarnie niezmącony spokój.

Stół w kuchni – czy to dobry wybór?

Domy skandynawskie są niezwykle rodzinne, dlatego kluczowym elementem jest stół. Zazwyczaj stoi on w centralnym puncie mieszkania i to właśnie wokół niego organizowana jest cała reszta przestrzeni. Stół w kuchni od zawsze służy do czegoś więcej niż tylko do jedzenia. To serce kuchni, wokół którego gromadzą się wszyscy domownicy, by porozmawiać, spożyć posiłki, ale również można tam pograć w gry planszowe, a także popracować. To wygodne miejsce, które sprzyja rodzinnym spotkaniom. Stół w stylu skandynawskim zachwyca prostym designem i funkcjonalnością, dlatego zwykle zajmuje swoje honorowe miejsce.

Gdy projektujesz kuchnię musisz zmierzyć się z mnóstwem zasad i oczekiwań. To zabójstwo dla Twoich marzeń o kuchni w stylu skandynawskim, planów i wizji. A może to właśnie teraz nadszedł czas, by uwolnić przestrzeń i urządzić ją po swojemu? Po prostu rób to, na co masz ochotę, bo jeśli będziesz tam szczęśliwy, to nic innego się nie liczy. 😉


O Klaudia M

Jestem optymistką z wyboru i z konieczności - uważam, że bez uśmiechu życie staje się szare i nie do zniesienia. :) Mój cel - przekonać nieprzekonanych, przybliżyć aktualne trendy wnętrzarskie, meblarskie a także modowe.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

3 komentarzy do “Kuchnia w stylu skandynawskim

  • wiktoria

    Bardzo ładna aranżacja. Dziękuję za inspirujące zdjęcia. Do takiej kuchni idealnie pasuje ergonomiczne wyposażenie

  • majster sztyk

    Kuchnia taka to niełatwe do utrzymania w idealnym porządku wnętrze. Błogosławiony ten, co ma białe meble i dał radę! Swoją drogą fajnie taką kuchnię ożywić jakimś kolorem. Na globalo widziałam różowy okap – to mogłaby być fajna sprawa, ale i czerwona lodówka (jak u Segrity) też jest fajnym rozwiązaniem:)

  • Adrian D.

    Uwielbiam styl skandynawski! Minimalistyczne wnętrza i drewniane wykończenia to coś co podoba mi sie najbardziej. A co myślicie o stylu hygge?