Łóżko do sypialni w roli głównej4 min read 1 komentarz


Zagadka stara jak świat, jej odpowiedź w tekście masz:
Ma puch i pióra, a to nie jest ptak;
Ma ciało i duszę, a to nie jest człowiek;
Ma sześć nóg, a nie jest to żaden zwierz!
Zgadnij, proszę, jeśli wiesz!

Wiecie, że początkowo, za łóżko służyła drewniana prycza wyłożona skórami zwierząt, najczęściej skórą baranią, niedźwiedzią i wilczą. Takie łóżko nazywane było tapczanem.
Dopiero w XVII w. zaczęły pojawiać się meble wyściełane tkaninami oraz tapicerowane elementy mebli, inspirowane turecka modą. Wtedy też nazwa nabrała współczesnego brzmienia tapczan – pierwowzór łóżka sypialnianego. Łóżko do sypialni jest obecnie najważniejszym elementem wyposażenia pokoju sypialnianego.
Jak wybrać idealne łóżko do sypialni, w którym miejscu je ustawić by zachować przestronność pomieszczenia ? Postaramy się przybliżyć  wszystkie ważne aspekty potrzebne do podjęcia decyzji, by wybór nie zajmował Wam zbyt wiele czasu.

Wymiary łóżka do sypialni

Wymiary łóżka do sypialni są zależne od ilości osób na nim śpiących. Klasyfikacja przestawia się następująco :
90×200 cm – łóżko jednoosobowe. 90 cm szerokości to minimum dla zapewnienia wygody spania dla jednej osoby. Długość łóżka jest dostosowywana do wzrostu użytkownika i powinna być większa o minimum 10 cm.
140x200cm – łóżko dwuosobowe. Najmniejsza szerokość dla dwóch osób śpiących razem to 140cm.  Mniejszy rozmiar nie będzie pozwalał na swobodne obrócenie się i zajęcie wygodnej pozycji podczas snu.
160x200cm – łóżko dwuosobowe. Bardzo korzystny rozmiar do zapewnienia wygody spania dla dwóch osób. Każda z osób śpiących na takim łóżku będzie w stanie bez skrepowania zmienić pozycję podczas snu, nie budząc osoby leżącej obok.
180x200cm – łóżko dwuosobowe. Ogromna ilość miejsca dla dwóch osób. Z powodzeniem będziemy w stanie się wyspać i nie odczujemy zmian pozycji osoby leżącej obok. Tak duża powierzchnia spania będzie wspaniałym miejscem do spędzania wspólnych poranków z dziećmi.
Pamiętajmy, że przy łóżkach dwuosobowych odległość od ściany z prawej i lewej strony łóżka powinna wynosić 70 cm. Taki rozmiar pozwoli swobodnie się poruszać po wnętrzu.

Idealny materac jako podstawa łóżka do sypialni

Łóżko do sypialni nie byłoby łóżkiem, gdyby nie miało materaca. Materac w zależności od stopnia twardości zapewnia spokojny i długi sen. A rano sprawia, że budzimy się wypoczęci, pełni energii i gotowi do działania. O stopniach twardości materaca i ich rodzajach szeroko pisaliśmy w artykule Idealny materac. Polecam przeczytać artykuł, gdyż posiada ogromną ilość wiedzy na temat materacy i ułatwi wybór idealnego materaca.

Pościel do łóżka do sypialni

Wiemy jakie wybrać łóżko, wiemy jaki wybrać materac, a co z pościelą?
Pościel powinna być dobrana do rozmiarów łóżka oraz ilości osób pod nią śpiących.
Łóżko jednoosobowe –  jedna poduszka i kołdra która będzie rozmiarem dopasowana do łóżka, zapewni spokojny sen. Zbyt duży rozmiar kołdry do łóżka jednoosobowego sprawi, że podczas snu kołdra będzie się zsuwać.
Łóżko dwuosobowe – dwie poduszki to podstawa oraz kołdra powinna być zależna od upodobań osób pod nią śpiących. Na rynku możemy dostać kołdry w niemalże każdym rozmiarze. Część par decyduje się na dwie osobne kołdry ze względu na wygodę spania. Duża kołdra też może być wygodna, pod warunkiem, że jest dopasowana do najwyższej osoby śpiącej na łóżku.
Kołdry lub poduszki z wypełnieniem bawełnianym, wełnianym, poliestrowym czy silikonowym to jedne z najczęściej spotykanych wypełnień pościeli.

Czy wygląd łóżka do sypialni ma znaczenie?

Wygląd łóżka zdecydowanie ma znaczenie. Kładąc się do łóżka które nam się podoba, w którym czujemy się komfortowo jesteśmy w stanie lepiej odpocząć. Nasz mózg się relaksuje, rozkoszuje chwilami spędzonymi w pięknym miejscu. Jak wiadomo dobre samopoczucie wieczorem, przekłada się na spokojny sen i spokojny sen zwiastuje pełnie sił w ciągu dnia.

Dodatki do łóżka do sypialni

Dodatkiem do łóżka do sypialni będzie stolik nocny. Ustawiony po obydwu stronach łóżka zapewni miejsce na lampkę nocną, ulubioną książkę lub butelkę wody. Do wielu modeli łóżek zaprojektowane zostały stoliki nocne będące częścią kompletu mebli do sypialni.
Dodatkowo, warto obok łóżka do sypialni położyć dywanik. Rano miło będzie poczuć miękki materiał pod stopami. Jak również dywanik zatrzymuje część kurzu ze stóp, dzięki czemu nie wnosimy go do łóżka – „Porada Perfekcyjnej Pani Domu”.

Jak brzmi stare przysłowie „Sen to furtka duszy.”

Łóżko sypialniane jest pierwszym krokiem do zapewnienia odpowiedniego snu.

Odpowiedź brzmi: „łóżko ze śpiącym.”


O Renata

Miło mi, że chcesz mnie poznać :) Prywatnie ubolewam nad tym, że życie jest za krótkie aby przeczytać wszystkie książki, ale nie samymi książkami człowiek żyje, dlatego jestem fanką filmów i seriali, a szczególnie Sherlocka Holmesa. Pisanie bloga jest dla mnie jak rozwiązywanie zagadki, a wpadanie na trop aktualnych trendów i ciekawych faktów to moja specjalność.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Komentarz do “Łóżko do sypialni w roli głównej