„Magia Sprzątania”, czyli uporządkuj swój dom i życie.4 min read 1 komentarz


Spędziłaś cały dzień na sprzątaniu mieszkania, a za parę dni nie ma po tym śladu? Jeśli straciłaś już nadzieję na wprowadzenie porządku w swoim mieszkaniu to mam dla Ciebie wspaniałą wiadomość.

Z pomocą przychodzi Marie Kondo i jej metoda KonMari. Marie od wielu lat szukała sposobu na  efektywne sprzątanie, dzięki swojej metodzie KonMari uczy kobiety na całym świecie „Jak sprzątać?”. Po przeczytaniu książki doznałam olśnienia, że utrzymanie porządku może być tak łatwe. Bałagan w naszym otoczeniu wpływa znacząco na jakość naszego życia. I nie mówimy tu tylko o skrajnych przypadkach, gdzie dom przypomina śmietnik. Pewnie znasz to uczucie, gdy po generalnych porządkach pomieszczenia, czujesz się dużo lepiej. Nawet jeśli włożyłaś w to mnóstwo wysiłku.

Sprzątania można się nauczyć

Zasadniczo sprzątanie traktujemy jako przykry obowiązek. Niejednokrotnie nawyki wynosimy z domu i nie zmieniamy ich, choć nie działają tak, jak powinny. Nie przywiązujemy wagi do tego, jak sprzątać lub od czego zacząć. Wydajemy na środki czystości, organizery mnóstwo pieniędzy, które mają przynieść świetne efekty. Jednak jest to efekt tymczasowy. Sedno problemu nie leży w segregacji ani lśniących płytkach. Problemem jest posiadanie za dużej ilości rzeczy, z czego nie zdajemy sobie sprawy, póki nie zbierzemy tego w jednym miejscu.

Posprzątaj tylko raz i ciesz się porządkiem

Brzmi to, jak tani chwyt, ale autorka książki „Magia sprzątania” radzi, aby posprzątać tylko raz w życiu. Na czym ma to polegać? Tego typu sprzątanie powinno być ważnym wydarzeniem, na które poświęcisz więcej czasu, jednak efekty zostaną z Tobą na zawsze.

Marie Kondo radzi, aby wyrzucić niepotrzebne lub zniszczone rzeczy za jednym zamachem.

„Sprzątanie przynosi widoczne efekty, a recepta na sukces jest następująca:

posprzątaj wszystko za jednym zamachem

, a całkowicie zmienisz swoje nastawienie. Przyniesie to głęboką zmianę nie tylko na poziomie emocji, ale i w sposobie myślenia oraz w stylu życia.”

Marie Kondo

W ten sposób odkładanie na miejsce rzeczy będzie banalnie proste. Ponownie zagracone pomieszczenia nie będą ciągłym koszmarem. W ten sposób wystarczą bieżące porządki, a większe nie będą stanowić problemu, jeśli wszystko jest na swoim miejscu.

konmari

Jak porządkować rzeczy?

Wyrzucić wszystko za jednym zamachem,  to nie znaczy wrzucać wszystko do śmietnika, z myślą o kupnie nowych. Ważna jest kolejność segregacji. Metoda KonMari zaleca, aby sprzątać kategoriami, a nie pomieszczeniami. Z całego mieszkania zbierz na początku wszystkie ubrania. Po czym bardzo obiektywnie oceń je i zadaj sobie pytanie, biorąc każdą sztukę do ręki:

Czy to wywołuje we mnie radość?

Postępuj tak z każdą kategorią, z wyjątkiem dokumentów. Książki możesz oddać do biblioteki, a ubrania do specjalnych kontenerów. Zniszczone ubrania, niepotrzebne drobiazgi zagracają Twoją przestrzeń, zabierając Twój cenny czas i energię podczas gorączkowych poszukiwań potrzebnej w danym momencie rzeczy. Pamiątki i zdjęcia mają zbyt dużą wartość sentymentalną, koniecznie zostaw to na koniec.

szuflada

Układaj ubrania pionowo

Dzielnie uporałaś się z wyrzuceniem zniszczonych rzeczy. Nawet jeśli pałałaś do nich sentymentem, to bezwzględnie odprawiłaś je z kwitkiem. Metoda KonMari mówi, aby przechowywać ubrania pionowo. Sprawia to, że ubrania nie niszczą się tak szybko oraz są ciągle wietrzone. Pogniecione rzeczy to skutek przyciśnięcia ich dużą ilością innych ubrań. Przechowywanie ich pionowo pozwoli tego uniknąć. W ten sposób również rzeczy „odpoczywają”. Autorka praktycznie na każdym kroku podkreśla, jak ważnym jest szacunek do rzeczy i dbanie o nie.

Podczas składania ubrań widzisz, w jakim jest stanie i możesz ocenić czy nadają się do użytku, jeśli nie lubisz tych czynności, mam dla Ciebie dobrą informację:

Składanie ubrań może być przyjemne

Wystarczy robić to odpowiednią techniką. Widok harmonijnie ułożonych rzeczy w szafie oraz łatwe korzystanie z nich będzie najlepszą motywacją i nagrodą.

Nie zwijaj skarpetek i rajstop w kłębek.

Zwinięte w kłębek rajstopy czy skarpetki po prostu się niszczą. Ściągacze są rozciągnięte, a tak zwinięta bielizna zostaje gdzieś w szufladzie zapomniana, dlatego koniecznie złóż je wg poniższej instrukcji i schowaj w kartonie np. po butach.

Książka „Magia sprzątania” oprócz rad, nasycona jest również przykładami z życia Marie oraz jej klientek. Jest w niej mnóstwo porad, które nie sposób przytoczyć w całości. Znajdziesz w niej także:

  • jak segregować dokumenty, drobiazgi, pamiątki,
  • dlaczego nie należy chować rzeczy sezonowych,
  • jak przechowywać sprzęty elektroniczne,
  • dlaczego codziennie warto opróżniać torebkę,
  • jak rozstać się z niepotrzebnymi rzeczami,
  • dlaczego proste metody organizacji są najlepsze,
  • dlaczego sprzątanie sprzyja szczęściu,

Jednak wśród wielu rad, jedna przewijała się najczęściej:

„Szczęśliwi ludzie otaczają się rzeczami, które dają im radość”

O Renata

Miło mi, że chcesz mnie poznać :) Prywatnie ubolewam nad tym, że życie jest za krótkie aby przeczytać wszystkie książki, ale nie samymi książkami człowiek żyje, dlatego jestem fanką filmów i seriali, a szczególnie Sherlocka Holmesa. Pisanie bloga jest dla mnie jak rozwiązywanie zagadki, a wpadanie na trop aktualnych trendów i ciekawych faktów to moja specjalność.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Komentarz do “„Magia Sprzątania”, czyli uporządkuj swój dom i życie.