Mała kuchnia w bloku – Jak urządzić?5 min read 3 komentarze


Mała kuchnia w bloku to zmora dla osób tam mieszkających i chcących się wprowadzić. 5 tysięcy drzwi, 2 tysiące okien, 2 tysiące lokatorów, tak w skrócie można opisać jeden z najsłynniejszych bloków w Polsce, obowiązkowy obiekt wycieczek w czasach PRL – Mrówkowiec we Wrocławiu. 800 mieszkań, a połączyło je jedno. Niektórzy mówią, że nazwa nawiązuje do rozmiarów mieszkań, idealnych dla mrówek.

Czy urządzanie kuchni w bloku musi być traktowane jak dopust boży? Niekoniecznie. Jednak bez względu na to czy mieszkasz w bloku, szeregowcu czy czynszówce, możesz stać przed dylematem, jak urządzić małą kuchnie?

Mała kuchnia w bloku – przemyślana aranżacja

Mała kuchnia w bloku rządzi się swoimi prawami. Dawne budownictwo nie rozpieszcza nas podczas remontu i aranżacji. Wąskie, ciasne i nieustawne. Tym charakteryzują się mieszkania w blokach z czasów PRL. Nowoczesne budownictwo w bardziej świadomy sposób dba o funkcjonalność kuchni. Ale w wielu przypadkach musimy radzić sobie z tą gorszą wersją.

Kuchnia w bloku rządzi się swoimi prawami. Porównywana jest do tramwaju. Zazwyczaj długa i wąska. Jednak urządzenie jej nie musi graniczyć z cudem. Choć musisz zmieścić w niej zlewozmywak, lodówkę , szafki na garnki, naczynia czy piekarnik, to przy dobrej organizacji będziesz miała kuchnię praktyczną i wygodną. Dobra organizacja to podstawa. W wąskiej kuchni między szafkami zachowaj odstęp 120 cm. Jeśli szerokość kuchni nie pozwala na to ustaw szafki w kształcie litery L. Poza tym wykorzystaj dostępne udogodnienia:

 •  Cargo
 •  szuflady rogowe,
 •  pojemniki,
 •  podwieszane organizery,

 

Mała PRL-owska kuchnia w bloku – jak ją rozświetlić?

W czasach PRL na mieszkanie spółdzielcze czekało się nawet 20 lat. Mieszkania budowano szybko, niedbale i oszczędnie. Po wprowadzeniu się do takiego mieszkania czekały jeszcze lokatorów poprawki po budowlańcach. Jak najmniejsze otwory okienne zaowocowały kuchniami ciemnymi i ponurymi. Powszechnym było budowanie mieszkań ze ślepą kuchnią.

 •  jasne meble,
 •  dobre oświetlenie,
 •  okno,
 •  połączenie kuchni z salonem,
 • drzwi w formie rolet.
Mała kuchnia w bloku w pastelach

Neutralne kolory do małej kuchni w bloku. Źródło: Pinterest

Mała kuchnia w bloku z salonem

Choć wiązać się może ze zburzeniem ściany, to takie rozwiązanie daje ogromne pole do popisu. Stwarza przestrzeń, wpuszcza światło do kuchni oraz jest to rozwiązanie wygodne i praktyczne. Jednak w jaki sposób połączyć oraz rozgraniczyć salon od na aneksu kuchennego?

Przejście między strefą kuchni a salonem może być ledwie zauważalne lub z widoczną granicą. Połącz kuchnię z salonem za pomocą mini jadalni, czyli stołu i krzeseł. Bardziej widoczną granicą będzie barek śniadaniowy, który zasłoni to, co dzieje się w kuchni.

mała kuchnia w bloku z salonem

Aneks kuchenny połączony z salonem. Źródło: Pinterest. Produkty z powyższej aranżacji nie są dostępne w ofercie Mirjan24.pl.

Mała kuchnia w bloku – meble na wymiar

Meble na wymiar to najlepsze rozwiązanie do małej i nieustawnej kuchni. Wykonane na indywidualne zamówienie po uprzednich pomiarach, pozwoli zabudować praktycznie każdy kąt. Minusem jednak jest cena, ponieważ takie zamówienie wymaga większego nakładu pracy, czasu oraz materiałów. Jednak fachowa pomoc projektanta oraz wizualizacja pomogą stworzyć kuchnię ergonomiczną.

Zaplanuj strefy oraz trójkąt roboczy w kuchni

Kuchnia głównie pełni rolę, bardzo ważne są blaty robocze pomiędzy strategicznymi punktami. Stąd zasada trójkąta, która polega na ustawieniu na wierzchołkach wirtualnego trójkąta strategicznych miejsc w kuchni

 •  zlewozmywak
 •  kuchenka
 •  lodówka

Na krawędziach tego trójkąta muszą znaleźć się blaty robocze, aby przygotowanie posiłków przebiegało płynnie.

Ważnym planem jest podział kuchni na strefy, dzięki którym stanie się ona wygodna w codziennym użytkowaniu.

Mała kuchnia w bloku - strefy

Podział kuchni na strefy

Mała kuchnia w bloku – miejsce na stół

Żadna kuchnia nie obędzie się bez stołu. Jeśli jesteś posiadaczką maleńkiej kuchni i straciłaś nadzieję, na normalne posiłki, wykorzystaj nasze pomysły:

 • blat wysuwany,
 • stół składany,
 • stół mobilny,
 • barek,
 • blat pod oknem.
Mała kuchnia w bloku - blat dodatkowy

Stół w małej kuchni. Źródło: Pinterest. Produkty z powyższej aranżacji nie są dostępne w ofercie Mirjan24.pl.

Nowość – sprytne kuchnie modułowe

Rozwiązaniem wprost dedykowanym małym pomieszczeniom w bloku są meble kuchenne modułowe. Pod tą nazwą kryje się szereg rozmaitych elementów sprzyjających meblowaniu nawet wąskiej i kompletnie nieustawnej kuchni.

Kuchnie modułowe są przystępne cenowo. Z bardzo szerokiej oferty można w łatwy sposób dopasować najbardziej niezbędne elementy. Podstawą jest tu oczywiście poprawne zmierzenie pomieszczenia – pamiętaj, że ściany nie przepchniesz więc w pomiarach liczy się precyzja, a każdy centymetr ma znaczenie.

Z uwagi na stałe położenie przyłącza wody najpierw wybieramy szafkę pod zlew, ona wyznaczy ułożenie pozostałych mebli. Następnie słupek pod piekarniki i lodówkę, jeśli oczywiście ma się znaleźć w zabudowie. Kolejny krok to wybór dolnych i górnych szafek kuchennych. W dużej mierze uwarunkowany jest on pozostałą do dyspozycji powierzchnią. Tutaj sprawdzą się rady naszych babć, mianowicie im więcej tych szafek uda nam się ustawić, tym lepiej, bo przecież miejsca do przechowywania garnków, talerzy, akcesoriów kuchennych i zapasów żywności nigdy dość.  

Meble systemowe do małej kuchni

Aby urządzić małą kuchnię w bloku nie musisz wcale zatrudniać projektantów i wydawać fortuny na jej urządzenie. Zajrzyj do naszej oferty mebli kuchennych oraz inspiracji. Znajdziesz tam ofertę na każdą kieszeń oraz porady aranżacyjne.


O Renata

Miło mi, że chcesz mnie poznać :) Prywatnie ubolewam nad tym, że życie jest za krótkie aby przeczytać wszystkie książki, ale nie samymi książkami człowiek żyje, dlatego jestem fanką filmów i seriali, a szczególnie Sherlocka Holmesa. Pisanie bloga jest dla mnie jak rozwiązywanie zagadki, a wpadanie na trop aktualnych trendów i ciekawych faktów to moja specjalność.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

3 komentarzy do “Mała kuchnia w bloku – Jak urządzić?

 • Piotr

  Świetny blog i zarazem poradnik, jednak warto w kwestii oświetlenia tak małej kuchni pomyśleć o oświetleniu, które oświetli praktycznie każdy jego punkt. U góry warto zamontować krótką lampę na kilka żarówek, zaś pod blatem, albo ledy z profilem lub lampy z narożnikiem ;).

 • Ardantka

  Nawet mała kuchnia może wyglądać pięknie. Jeśli ktoś nie ma wyobraźni to warto poszukać ciekawych inspiracji lub aranżacji. Istotną rolę we wnętrzach odgrywa oświetlenie. Lampy czy żyrandole, kinkiety, podłogowe pozwalają uzyskać piękny efekt dekoracyjny. Ważne by nie kupować wszystkiego co podejdzie pod rękę 🙂