Mała łazienka w bloku – porady aranżacyjne4 min read 1 komentarz


Mała łazienka w bloku nie musi spędzać snu z powiek, jeżeli zwrócimy uwagę na kilka podstawowych zasad podczas urządzania tak niewielkiego wnętrza. Choć trzeba liczyć się z tym, że z pewnością napotkamy po drodze kilka przeszkód, nie możemy się poddawać. Mała łazienka może być piękna i funkcjonalna.

Po pierwsze wymaga ona przemyślanego projektu, który zapewni domownikom ład i porządek w małym wnętrzu. Zanim wybierzemy odpowiednie meble i wyposażenie, zaplanujmy w pomieszczeniu miejsce na przechowywanie zapasowych ręczników, środków czystości i pielęgnacji. Ważne, by w łazience znalazło się tylko to, co niezbędne do codziennej pielęgnacji.

Zastanówmy się także, czy nie uda nam się znaleźć innego miejsca na pralkę, która zajmuję całkiem sporo miejsca, mimo, że może służyć jako dodatkowa półka. Nie zagracajmy małej łazienki. Pralka w kuchni, bądź w schowku pozwoli nam zaoszczędzić cenne miejsce w łazience.

Jak więc urządzić małą łazienkę w bloku i nie zwariować?

Zobacz wszystkie nasze wpisy z kategorii Porady >>>

Mała łazienka w bloku z prysznicem

W małej łazience najlepszym rozwiązaniem jest prysznic. Nie zajmuje tyle miejsca co wanna a w dodatku jest bardziej praktyczny. Powinien być takiej wielkości, by można było się w nim swobodnie poruszać. Ruchy wykonywane pod prysznicem nie mogą być ograniczane drzwiami kabiny bądź ścianą.

Jeżeli nasza mała łazienka posiada wnękę – warto w niej zamontować, tym razem już prostokątną kabinę bez brodzika, która szczelnie wypełni wolną przestrzeń, oszczędzając powierzchnię reszty pomieszczenia, a efekt który w ten sposób stworzymy będzie zdumiewający.
Możemy również zdecydować się na kabinę z brodzikiem. Niektóre mają nawet przeznaczone miejsce do siedzenia, idealne dla osoby starszej, a dodatkowo brak wanny nie będzie uciążliwy.

Łazienka z wanną

Wielbicielom długich kąpieli w wannie niestety nie sprzyja mikro metraż łazienki. Nawet jedne z mniejszych wanien zajmie co najmniej 100 – 120 cm powierzchni podłogi co na załóżmy 3,5 m2 znacznie ogranicza możliwości ustawienia innych niezbędnych w łazience elementów wyposażenia. Chcąc pogodzić skromny metraż i zamiłowanie do długich, gorących kąpieli zmuszeni jesteśmy skorzystać z oferty mebli łazienkowych wyróżniających się najwyższą funkcjonalnością i sporą liczbą sprytnie ulokowanych schowków. Wybierając optymalny zestaw pamiętajmy o detalach, to o czym najłatwiej jest zapomnieć w ferworze gorączkowych poszukiwań to z pewnością lustro – również ono może kryć w sobie dyskretny schowek.

Umywalki, sedesy do małej łazienki

Najkorzystniejszy jest montaż umywalki na blacie szafki. Dzięki takiemu rozwiązaniu przy umywalce jest miejsce na niezbędne przedmioty codziennego użytku takie jak mydło czy szczoteczka do zębów. Zazwyczaj pod nią znajduje się pojemny schowek na detergenty, ręczniki czy inne akcesoria łazienkowe, które niekoniecznie chcemy pokazywać gościom. Najlepszym rozwiązaniem do małej łazienki będzie sedes podwieszany, w którym zbiornik na wodę nie jest widoczny. Dodatkowo stworzy to wrażenie przestrzeni i nowoczesnego designu.

Meble do małej łazienki

Nawet w tak niewielkiej łazience musi znaleźć się miejsce na przechowywanie niezbędnych przyborów łazienkowych, kosmetyków czy środków czystości. W zależności od kształtu pomieszczenia, możemy wybrać wysokie i wąskie szafki stojące, półki i szafki wiszące. Z pewnością pomieszczą większość przyborów, przy czym efekt końcowy będzie zdumiewający.
Dzięki wyjątkowej kolorystyce mebli łazienkowych i nienagannemu wykonaniu elementów frontów, prezentują się bardzo efektownie, a jednocześnie są bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Ich zaletą jest duża odporność na wilgoć.
W wąskich łazienkach najlepiej sprawdzi się jednorzędowy układ mebli i armatury. Ważne jednak, by elementy wyposażenia i dekoracyjne łazienki nie stykały się, co pozwoli uzyskać wrażenie przestronności i lekkości. Wybierając meble łazienkowe warto zdecydować się na tak zwane szafki modułowe, które pozwolą dowolnie układać poszczególne części systemu i umieścić dokładnie tam, gdzie mamy ochotę.


Nie masz pomysłów na aranżację małej łazienki? Odwiedź zakładkę „Inspiracje” i urządź się razem z nami!


O Klaudia M

Jestem optymistką z wyboru i z konieczności - uważam, że bez uśmiechu życie staje się szare i nie do zniesienia. :) Mój cel - przekonać nieprzekonanych, przybliżyć aktualne trendy wnętrzarskie, meblarskie a także modowe.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Komentarz do “Mała łazienka w bloku – porady aranżacyjne