Małe mieszkanie w stylu loftowym5 min read 1 komentarz


Surowość, wyrafinowana elegancja, ogromne przestrzenie i ograniczona paleta barw – to cechy charakterystyczne stylu loftowego.
Styl industrialny powstał z konieczności, w Stanach Zjednoczonych, w okresie recesji lat 50. Dziś uważany jest za wyjątkowo wyrafinowany symbol gustu, swobody i artystycznych aspiracji w aranżacji wnętrz.

Styl loft w Polsce

W Polsce lofty i moda na industrialny wystrój wnętrz pojawiły się dość późno, bo dopiero w latach 90. Wtedy to, zamknięte fabryki zaczęto przerabiać na powierzchnie mieszkalne, eksponując w nich elementy surowego wyposażenia, wykorzystując przestrzeń do stworzenia oryginalnych wnętrz. Moda na styl industrialny rozpowszechniła się bardzo szybko i szeroko. Jest wykorzystywana do dnia dzisiejszego, nawet w aranżacji niewielkiego mieszkania.

Styl loftowy w mieskzaniu

Styl loftowy w mieskzaniu

Styl loftowy – najważniejsze cechy

Cechą stylu loftowego od razu rzucającą się w oczy jest przestrzeń, surowa, unikająca podziałów ścianami między kuchnią a salonem czy pokojem i łazienką. Pozostawione ściany najczęściej ujawniają materiał, z którego zostały wykonane, a więc cegłę czy surowy beton. W industrialnym mieszkaniu nie ma wyraźnego podziału na poszczególne strefy, co zwiększa efekt przestrzenności lokalu.

Po drugie, jeśli decydujemy się na styl industrialny, postawmy na meble z duszą, wykorzystując materiały takie jak drewniane blaty i metalowe wykończenia. Im prostsze będą ich formy, tym łatwiej osiągniemy efekt skrajnego minimalizmu, tak ceniony w stylu industrialnym.

Trzecią ważną cechą stylu loft jest wybór odpowiedniego oświetlenia. Przydadzą się do tego solidne lampy stalowe lub aluminiowe, przypominające wyglądem oświetlenie wnętrza fabryk, nie tylko wiszące, ale też mobilne, pozwalające na zaaranżowanie przestrzeni według zapotrzebowania. Pamiętajmy też, że w stylu industrialnym nie sprawdzą się dodatki okienne, typu zasłony czy firanki, jeśli chcemy osłonić okna, wybierzmy raczej surowe, proste żaluzje.

Kolorystyka i dodatki styl loft

Konsekwentny minimalizm rządzi kolorystyką utrzymaną we wnętrzach w stylu loft. Dominującymi kolorami ścian i podłóg powinna być szarość, czerń lub różne odcienie bieli. Takie kolory dobrze będą się komponować z naturalnymi materiałami ścian, jak cegła czy beton i pozwolą na nadanie wnętrzu osobistego charakteru. W tak surowym wnętrzu możemy pozwolić sobie na z kolei na odrobinę szaleństwa kolorystycznego w zakresie dodatków. Dobrać elementy utrzymane w wyrazistych kolorach. Idealnymi dodatkami będą również wyeksponowane fragmenty danego budynku: rury, kable, wzmocnienia dachu czy stalowe drabiny — to cenione przez znawców stylu industrialnego elementy nadające charakteru mieszkaniu.

Meble w stylu loft

Meble loftowe stanowią stylowy kompromis pomiędzy tym, co może kojarzyć się z post fabrycznym designem, a funkcjonalnością i komfortem użytkowników.
Podobnie, jak wnętrza z loftową duszą, tak i industrialne meble cechuje maksymalna prostota. Ich surowy wygląd powinien współgrać z fabrycznym wnętrzem.
Meble w stylu loft rzadko wykonuje się z materiałów uznawanych za tradycyjne. Bardzo często wykorzystywanym tworzywem jest, kojarzący się z halami produkcyjnymi, metal. Popularne są produkty wykonane z połączenia drewna i metalu. To kompromis pomiędzy surową dekoracją a funkcją praktyczną i dekoracyjną. Doskonałym przykładem jest stolik kawowy Lessa łączący w sobie oba te produkty.

Stolik kawowy Lessa

Stolik kawowy Lessa

Meble kuchenne we wnętrzu loftowym, najlepiej reprezentowane są przez wszelkiego rodzaju proste szafki i komody. To one nadają styl pomieszczeniu, a dodatkowo skrzętnie kryją różne drobiazgi i akcesoria.

Loftowy minimalizm

Podstawową zasadą w aranżacji wnętrz jest minimum mebli, maksimum prostoty. Oryginalne, piękne, ciężkie, odnawiane. Industrialne meble są już klasyką wystroju wnętrz. Mile widziany jest również eklektyzm w łączeniu elementów tradycyjnych z przedmiotami ultranowoczesnymi. Zgodnie z najnowszymi trendami coraz częściej w mieszkaniach gromadzi się pozornie niepasujące do siebie meble i akcesoria różnych producentów, o całkowicie odmiennych fakturach i wyglądzie.
Styl loft to również wygoda, dlatego w salonie powinien pojawić się duży, wygodny narożnik, obity tkaniną w neutralnym kolorze.

Narożnik rozkładany Misti

Narożnik rozkładany Misti

Loft cegła

Ściana przypominająca stary mur pasuje do każdego typu pofabrycznych pomieszczeń: od łagodnych, ocieplonych drewnem i jasną kolorystyką, aż po ascetyczne, industrialne miejsca. Jeśli ściana z cegły nie wchodzi w grę, warto zdecydować się na kafelki naśladujące kształt cegieł lub fototapetę przedstawiającą stary mur. Cegłom powinien towarzyszyć beton – szczególnie atrakcyjnie zaprezentuje się betonowa podłoga. W lofcie beton może zagościć również na ścianach.

W stylu loftowym kluczową rolę grają przestrzeń i światło. Wysokie sufity pozwalają zwykle na zastosowanie niewielkiej antresoli, w której znajdzie się miejsce do spania. Otwarta, pozbawiona ścian działowych przestrzeń pobudza do kreatywnych pomysłów — jedyne zasady, którymi trzeba się kierować, to zachowanie minimalizmu w wystroju oraz surowości wykończenia wnętrz.

Mieszkanie w stylu loftowym

Mieszkanie w stylu loftowym

Styl industrialny nie lubi dekoracji. Ilość znajdujących się w domu przedmiotów i drobiazgów należy ograniczyć do minimum, a jeśli w mieszkaniu znajdują się niezabudowane rury, drabinki, lub części wentylacji, warto je jak najwyraźniej wyeksponować. Ściany warto także ozdobić dużymi zdjęciami lub grafikami przedstawiającymi duże miasta, takie jak Nowy Jork czy Chicago

Uważasz, że styl industrialny to właśnie coś dla Ciebie? Śledź nas, odkrywaj pomysły na szybkie metamorfozy i inspiruj się każdego dnia!

 


O Klaudia M

Jestem optymistką z wyboru i z konieczności - uważam, że bez uśmiechu życie staje się szare i nie do zniesienia. :) Mój cel - przekonać nieprzekonanych, przybliżyć aktualne trendy wnętrzarskie, meblarskie a także modowe.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Komentarz do “Małe mieszkanie w stylu loftowym