Jak urządzić mały pokój młodzieżowy? (Galeria)4 min read 8 komentarzy


Pokój Anki za nic nie chciał wyglądać jak pokój młodzieżowy. Gdy odwiedzała koleżanki z klasy, podziwiała ich małe królestwa. Prawda była taka, że tylko ona miała w swoim pokoju meble w infantylne wzorki i cukierkowy róż. Nawet upychanie na strychu dziecięcych maskotek i lalek nie przyniosło oczekiwanego rezultatu. Ma już 13 lat, pokój jest dla niej za mały, a meble niepraktyczne. Miała więcej ubrań, sprzętu sportowego i książek. Chciała też mieć miejsce, aby wyeksponować swoje fotografie czy rozłożyć matę i poćwiczyć.

 

Jak urządzić mały pokój dla nastolatka?

Rodzice Anki zgodzili się na remont pokoju. Jednak im więcej o nim rozmawiają, tym bardziej obie strony boją się jego urządzania. Rodzice obawiają się, że za rok jej wizja się zmieni i będzie czekał ich kolejny wydatek. Nastolatka nie bardzo rozumie, dlaczego mama upiera się, aby meble młodzieżowe były w odcieniu ciemnego drewna. Jednak zawsze można wypracować kompromis.

 

Dla nastolatków pokój młodzieżowy musi być „fajny”

Raczej nie przywiązują dużej wagi do parametrów technicznych i trwałości, o to lepiej zadbają rodzice. Z kolei dziecko powinno dobrze czuć w swoim pokoju. W końcu to ono będzie najwięcej tam spędzać czasu.
Jest dla niego azylem, miejscem, gdzie będzie się rozwijać, pracować, uczyć się i dorastać.

Nastolatek chce też, aby pokój był na czasie. Jednak to, co na pewno musi mieć pokój młodzieżowy, to miejsce na:
– naukę,
– odpoczynek,
– pasje,
– przechowywanie rzeczy.

O strefach napisałam również tutaj. Wiemy już, jakie strefy powinny znaleźć się w pokoju Twojej pociechy, ale jak to wszystko zmieścić na małym metrażu. Jak pogodzić to z charakterem nastolatka?

Inspiracje Pinterest – pokoje młodzieżowe dla dziewczyny

Podział pokoju młodzieżowego na strefy

Na szczęście mamy sprawdzone sposoby:

W strefie nauki

centralnym miejscem mebli młodzieżowych jest biurko z szafkami i szufladami, im szersze, tym lepiej. Jednak, jeśli brakuje miejsca, można zagospodarować miejsce pionowo. Z pomocą przyjdą półki, tablice magnetyczne i korkowe, organizery.

Ważne:

Wybierając krzesło obrotowe, pamiętaj, aby było regulowane, a oparcie sięgało ponad łopatki. Uwypuklona część musi znaleźć się na wysokości części lędźwiowej kręgosłupa.

W strefie odpoczynku

koniecznie musi znaleźć się łóżko młodzieżowe z wygodnym materacem. Wyposażone w pojemnik na pościel, może być dobrym magazynem nie tylko pościeli, ale też rzeczy sezonowych. Przy małym pokoju warto wybrać łóżko z półkami. Nastolatek doceni dodatkowe schowki. Stolik i krzesełka będą niezbędne, gdy do Twojej pociechy przyjdą rówieśnicy.

Ważne:

Dostępne są również łóżka piętrowe, które w dolnej części mają biurko, szafki. Zwiększa to powierzchnię użytkową lub łóżko chowane w szafie, które możesz zobaczyć tutaj. Najlepszym pomysłem będą meble wielofunkcyjne. Łóżko w dzień może służyć jako tapczan, a otwierane pufy jako dodatkowe siedzisko i schowek.

W strefie pasji

ważne są półki na ekspozycje sprzętu, kolekcji czy też miejsce na pracę nad swoim hobby. Dla muzyka będzie to powierzchnia na szlifowanie warsztatu. Dla fotografa miejsce na ścianie na ramki ze zdjęciami, a dla sportowca półka z trofeami czy akcesoria sportowe.

Ważne:

Wykorzystaj ścianę. Zdjęcia można wyeksponować w starych ramkach, które po odnowieniu wniosą klimat Vintage. Zobacz w tym filmie, jak odpowiednią dekoracją ściany podkreślono pasję jednego z nastolatków.

W strefie przechowywania

najważniejsza jest pojemna szafa, ale żeby maksymalnie wykorzystać powierzchnię, warto wybrać tą narożną. Zapewnij odpowiednią ilość szuflad, na szkolne przybory, drobiazgi czy zeszyty. Szafki stojące i wiszące to element niezbędny do przechowywania książek, podręczników czy ubrań.

Ważne:

Jeśli potrzebujesz dodatkowych schowków, a nie masz miejsca na szafę, kup kilka pudełek różnej wielkości. Są tanie i nastolatek będzie wdzięczny, że ma gdzie przechowywać swoje drobiazgi.

Czytaj 5 rzeczy, które nastolatek chce mieć w swoim pokoju oraz Na tropie łóżka młodzieżowego

Doświadczenie rodziców i własny pomysł nastolatka, pomogą stworzyć pokój praktyczny. Meble młodzieżowe będą trwałe i dostosowane do potrzeb. Twoje dziecko będzie miało poczucie, że ma realny wpływ na jego urządzanie. Kto wie, może remont okaże się doskonałą okazją do wspólnej zabawy?

 

Inspiracje Pinterest – pokój młodzieżowy dla chłopaka

 

 

 


O Renata

Miło mi, że chcesz mnie poznać :) Prywatnie ubolewam nad tym, że życie jest za krótkie aby przeczytać wszystkie książki, ale nie samymi książkami człowiek żyje, dlatego jestem fanką filmów i seriali, a szczególnie Sherlocka Holmesa. Pisanie bloga jest dla mnie jak rozwiązywanie zagadki, a wpadanie na trop aktualnych trendów i ciekawych faktów to moja specjalność.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

8 komentarzy do “Jak urządzić mały pokój młodzieżowy? (Galeria)