Moc, która drzemie w ziarnach4 min read


Było już o regałach, było o książkach. Teraz pora na kawę. Rytuał czytania książki w połączeniu z sączeniem ulubionej kawy to doznanie bezcenne. Zafunduj sobie chwilę relaksu przy filiżance najsmaczniejszej kawy.

Na co dzień towarzyszą mi nieustanne poszukiwania nowego, wyjątkowego smaku kawy. W między czasie prześledziłam kilka tematów związanych z tym napojem. Czytając poniższy tekst bez wątpienia dowiesz się „Z jaką kawą Ci do twarzy?”. Przeczytaj koniecznie!

Kawałek historii

Model pierwszego ekspresu do kawy i młynek do kawy marki Peugeot

Pierwszy ekspres

Pierwszy ekspres do kawy powstał we Włoszech w 1882 roku. Angelo Moriondo opatentował swój wynalazek i udoskonalał go w kolejnych miesiącach. Spod jego ręki wyszło niestety tylko kilka egzemplarzy.

160 lat temu słynna marka Peugeot zaczęła produkować młynki do kawy. Ręczna maszynka w stylu retro cieszyła każdego miłośnika świeżo mielonej kawy.

Najlepsze z natury

Krzew kawowca i ziarna kawy

Krzew kawowca i ziarna kawy

Kawowiec jest krzewem, które występuje na terenach Afryki oraz Azji. Naturalne nasiona kawowca są bladozielone, dopiero w długim procesie obróbki stają się brązowymi ziarnami kawy. W procesie palenia ziarna przybierają ciemną barwę, a stopień ich wypalenia decyduje o smaku i aromacie później przygotowanego napoju.

Do Europy kawa najczęściej trafia z Brazylii, Kolumbii oraz z Wietnamu – w tych miejscach znajdują się największe plantacje krzewów kawowca.

znaczenie kawa

Czas na kawę

KAWA PO POLSKU

Kiedy pić kawę? Kortyzol to hormon, który uwalnia się zaraz po przebudzeniu, napędza nasz organizm do działania. Skoro chwilę po opuszczeniu łóżka jesteśmy pełni energii, warto poczekać z piciem kawy do momentu na przykład przyjścia do pracy. Wszystko zależy od naszego funkcjonowania w ciągu dnia. Naukowcy z Uniwersyteckiego Instytutu Zdrowia (USA) udowodnili, że kofeina przyjmowana o nieodpowiedniej porze traci swój pobudzający efekt, podwyższa się nasza tolerancja na ten środek i przestaje działać. ZATEM: Odpowiednia pora na pierwszą kawę to przedział między 9.30 a 11.00.

najdroższa kawa

Dobra kawa nie jest zła

Kawa ma wpływ na długość życia. Zawiera przeciwutleniacze, czyli blokadę dla wolnych rodników. Chcesz żyć dłużej – piją dobrą kawę! Napój zmniejsza ryzyko chorób serca, Parkinsona i cukrzycy typu II. Wybieraj ziarna wysokiej jakości do samodzielnego mielenia, bądź przygotowaną od razu do parzenia. Wskazania to 2-3 filiżanki dziennie. Zrezygnuj z picia słodzonych podróbek i kaw rozpuszczalnych – zawierają wiele konserwantów szkodliwych dla naszego zdrowia. Polecam ciekawy artykuł na temat zbawiennego działania picia kawy. Poniższy wykres przestawia, jak ziarna z Afryki pomagają nam dłużej cieszyć się życiem.

wykres kawa

Bądź fit – pij kawę!

Kawa przyspiesza metabolizm, dlatego warto ją sobie zaserwować przed treningiem. Napój kawowy ma delikatne właściwości odwadniające, dlatego warto na jedną szklankę kawy wypić dwie szklanki wody –  tak profilaktycznie.

Statystyka picia kawy w Europie

Statystyka picia kawy w Europie

Kubek w kubek

Kawę można podawać na wiele różnych sposobów. Z doświadczenia wiem, że im wizualnie ładniejsze naczynie, tym kawa smakuje lepiej. Na całym świecie kawę podaje się w ozdobnych kubkach, domowych szklankach, filiżankach z logo kawiarni. Mnóstwo kawowych inspiracji znajdziesz na naszych tablicach Pinterest.

Tablice Pinterest Mirjan24

Tablice Pinterest Mirjan24

Poprawnie podana kawa powinna mieć specjalną oprawę. Ciepły napój będzie smakować lepiej, jeśli przed jej przygotowaniem podgrzejesz kubek czy filiżankę, w której chcesz podać kawę. Niezbędna będzie łyżeczka dostosowana do wysokości szklanki oraz serwetka.

rekord gui

Kawa na medal

Obecnie możliwość napicia się kawy nadarza się w każdym miejscu miasta, na każdej stacji paliw oraz oczywiście w domu. W większej aglomeracji kawiarnia znajduje się na każdym rogu ulicy, w zasięgu naszego wzroku. Jak wspomniałam na początku, wciąż poszukuję najlepszej kawy na świecie. 🙂 Mimo, iż czasem skuszę się na napój malowniczo przedstawiony na plakacie mijanej przeze mnie kawiarni to i tak moje serce pozostaje przy tej jednej. Najlepszą kawę, którą staram się raczyć jak najczęściej jest Cappuccino z syropem waniliowym z kawiarni So! Coffee. Pyszna, aromatyczna i dobrze podana. Czego chcieć więcej?

So! Coffee - sposób na kawę

So! Coffee – sposób na kawę

Kubki w dłoń

Miłośnicy podstawowego ekspresso kilka razy dziennie piją „szybką dawkę”, która momentalnie stawia ich na nogi. Istnieje wiele kombinacji przygotowania kaw na podstawie napoju z ekspresu. Cokolwiek nie wybierzesz, niewątpliwie miło spędzisz czas. Kawę możesz pić w każdej sytuacji, zarówno podczas spotkania ze znajomymi, jak i czytając książkę.

Latte art

Latte art

Dobre kawiarnie zdobią kawę na wiele sposobów stosując tak zwane Latte art. Pięknie ozdobioną kawę warto uwiecznić na zdjęciu, by móc przypominać sobie jej smak przed długi czas.

A może należysz do tej grupy osób, którzy o kawie lubią też śpiewać? Niech Frank Sinatra wprowadzi Cię w prawdziwie kawowy nastrój. Smacznego 🙂


O Renata

Miło mi, że chcesz mnie poznać :) Prywatnie ubolewam nad tym, że życie jest za krótkie aby przeczytać wszystkie książki, ale nie samymi książkami człowiek żyje, dlatego jestem fanką filmów i seriali, a szczególnie Sherlocka Holmesa. Pisanie bloga jest dla mnie jak rozwiązywanie zagadki, a wpadanie na trop aktualnych trendów i ciekawych faktów to moja specjalność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.