Nowoczesne oświetlenie LED6 min read 5 komentarzy


Od świeczki do diody LED

Niesamowite, jak wiele lat minęło od powstania pierwszej świecy z wosku. Pomysł wykonania przedmiotu, który miał utrzymywać jasny płomień, prawdopodobnie, powstał w II tysiącleciu przed Chrystusem. Wosk pozyskiwano z lnu, a w końcowej fazie produkcji dolewano smołę. Kosztowny surowiec początkowo wykorzystywano tylko podczas obrzędów religijnych. Wówczas podstawową potrzebę światła zastępowały drewniane pół – pochodnie.

Ewolucja światła z upływem czasu była coraz bardziej zaawansowana. Na przełomie wieków pojawiały się lampy oliwne, naftowe, gazowe i karbidowe. Zmieniał się ich wygląd, ciężkie materiały używane do produkcji lamp, zastępowano lżejszymi. Najwięcej światła dawały skomplikowane w obsłudze lampy ciśnieniowe, które świeciły jednostajnym blaskiem nawet do 12 godzin.

Thomas Alvy Edison w 1879 roku wynalazł pierwszą żarówkę, która świeciła 40 godzin. Ten wynalazek odwrócił funkcjonowanie świata od 180 stopni, zaczęła się era oświetlenia elektrycznego, która trwa do dziś.

Rewolucja na rynku oświetlenia – Diody LED

W miarę udoskonaleń nad tradycyjną żarówką powstał żarnik halogenowy, jako oszczędniejsza i bardziej ekologiczna wersja oświetlenia. Naukowcy wspinając się na szczyty swoich możliwości wynaleźli cudo techniki – diodę LED. To milimetrowe światełko charakteryzuje się dużą mocą świecenia i przy tym bardzo niskim poborem prądu.

Miesięczny koszt wieczornego oświetlenia pomieszczenia to wartość kilku złoty. Ponadto są 10-krotnie bardziej wytrzymałe. Jednym słowem nie musimy się martwić o to, żeby je gasić ani  o to, że się przepalą. Dioda LED stała się idealną alternatywą dla miejsc, gdzie zużycie prądu jest bardzo wysokie, na przykład hale produkcyjne, centra handlowe, latarnie i oświetlenie miasta, ale przede wszystkim oświetlenie naszych domów.

Podświetlana szafa przesuwna do przedpokoju

Technicy postanowili wykorzystać potencjał oświetlenia LED i umieścić diody w przedmiotach codziennego użytku. Światło LED zaczęło być dostępne w sprzętach AGD i RTV jako kontrolki sygnalizacyjne, w lampach biurkowych jako samodzielne żarówki lub wbudowane diody w miejscu tradycyjnego źródła.

Producenci mebli podjęli próbę wmontowania paska z diodami LED testowo pod półki regałów. Ta mała rzecz okazała się hitem! W którym miejscu w domu oświetlenie LED będzie wyglądać atrakcyjnie? Czytaj dalej.

Oświetlenie przedpokoju listwą LED

Przedpokój to bardzo ważna część domu, ponieważ przez nią przechodzą Twoi goście. To w tym miejscu gromadzisz odzież wierzchnią i obuwie. Do takich zadań niezbędna jest duża szafa przesuwna, w której pomieścisz nie tylko kurtki i galanterię wszystkich domowników, ale też walizki podróżne czy rolki swoich dzieci.

Efektowne podświetlenie w kolorach RGB przykuje uwagę przyjaciół zaraz po tym, jak przekroczą próg Twoich drzwi. Wybierz szafę z lustrem, a światło LED odbite w szybie spotęguje wrażenie dużej przestrzeni w przedpokoju.

Meble do pokoju z oświetleniem RGB

Skrót RGB powstał od pierwszych liter: R – red (czerwony), G – green (zielony), B – blue (niebieski). Jest to połączony model trzech barw światła, wykonany na podstawie postrzegania kolorów przez ludzkie oko. Kombinacja koloru czerwonego, zielonego i niebieskiego może tworzyć odcienie pochodne, na przykład z barwy czerwonej i zielonej powstaje barwa intensywnie żółta. Oświetlenie LED RGB wbudowany w model mebla posiada możliwość zmiany barwy wtedy, kiedy mamy na to ochotę, za pośrednictwem dołączonego do zestawu pilota.

Producenci mebli prześcigają się w pomysłach na innowacyjne meble, dodając do nich funkcję PUSH TO OPEN, możliwość montażu na ścianie, niekonwencjonalne połączenia kolorów i materiałów oraz wyróżniające podświetlenie LED półek czy niektórych części mebli.

Podświetlenie LED to najbardziej pożądany trend 2017 roku w kategorii mebli do domu. Jakie są zalety z posiadania komody, witryny czy stolika RTV z podświetleniem RGB?

 1. Dobierając stonowane, błękitne lub białe ciepłe podświetlenie podniesiesz komfort wypoczynku całej rodziny po ciężkim dniu w pracy i w szkole.
 1. Podświetlane meble zrobią niesamowite wrażenie na Twoich gościach. Oni też będą chcieli mieć takie meble w swoim domowym królestwie.
 1. W witrynie, gdzie półki mienią się blaskiem w kolorach tęczy możesz umieścić swoje najcenniejsze pamiątki, kryształowe kieliszki czy porcelanową zastawę.
 1. Funkcja RGB idealnie dopasuje się do Twojego nastroju. Czas na imprezę? Wybierz czerwony kolor światła. Spotkanie z przyjaciółmi? Wypróbuj odcień zielony. Chwila relaksu? Do tej okazji doskonale będzie pasować jasny fiolet.
 1. W każdym nowoczesnym domu zastosowanie diod LED w meblach czy w oświetleniu sufitowym to wnętrzarski MUST HAVE.
 1. Niesamowity efekt za grosze – podświetlenie LED jest najbardziej oszczędnym światłem, poza tym naturalnym, słonecznym. Oświetlając szafę, komodę czy łóżko nie odczujesz różnicy na rachunku za prąd. Odpowiednik LED do tradycyjnej żarówki o mocy 60W to około 10W. Roczny koszt świecenia żarówki 3h/dziennie mocą 60W wynosi około 80 złotych, przy czym LED obniża wydatek aż sześciokrotnie.
 1. Badania techniczne pokazują, że pojedyncza dioda LED może świecić całą mocą do 30 tysięcy godzin. Co ciekawe, po tym okresie nie zgaśnie, będzie świeciła jedynie coraz słabiej. Oznacza to, że pieniądze na oświetlenie wydasz tylko jeden raz. W porównaniu do zwykłej żarówki, LED zdecydowanie wygrywa!

Podświetlenie LED w sypialni

łóżko mediolan

 

Łóżko jest najważniejszym meblem w sypialni, służy nie tylko do snu, ale też do krótkich drzemek czy czytania prasy. Prawidłowe przygotowanie się do długiego wypoczynku gwarantuje, że rano wstaniesz wypoczęty. Jeśli posiadasz meble do sypialni, które zostały wyposażone w podświetlenie LED, to jest to jedyne światło, jakie Twoje oczy powinny widzieć przed snem. Na dobre sny wpływa również porządek wokół miejsca wypoczynku, w niezagraconej przestrzeni nasz umysł jest bardziej ukojony niż w obliczu bałaganu.

Funkcja podświetlenia w zagłówku łóżka ma zastosowanie praktyczne, zwłaszcza dla osób, które lubią czytać przed snem. Z raportu opublikowanego przez Merlin.pl wynika, że ponad 80% Polaków sięga po książkę przed zaśnięciem. Jestem pewna, że Ty również należysz do tego grona.

Meble z podświetleniem RGB to nowoczesna propozycja do każdego wnętrza, które interesująco podkreślą aranżację Twojego salonu, sypialni, przedpokoju, kuchni czy nawet łazienki. Meble z podświetleniem LED bez problemu dopasujesz do swoich czterech kątów, my nie mamy co do tego żadnych wątpliwości.

 


O Renata

Miło mi, że chcesz mnie poznać :) Prywatnie ubolewam nad tym, że życie jest za krótkie aby przeczytać wszystkie książki, ale nie samymi książkami człowiek żyje, dlatego jestem fanką filmów i seriali, a szczególnie Sherlocka Holmesa. Pisanie bloga jest dla mnie jak rozwiązywanie zagadki, a wpadanie na trop aktualnych trendów i ciekawych faktów to moja specjalność.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

5 komentarzy do “Nowoczesne oświetlenie LED

 • Kaśka

  Bardzo przydatny artykuł. Podoba mi się przedstawienie ważnych aspektów w postaci grafik. Takie porównanie łatwiej zapamiętać niż jedynie czytając suche fakty. Sporo praktycznych wskazówek, które ciężko znaleźć pośród wielu artykułów, za co zdecydowanie doceniam ten wpis.

 • Adam

  To prawda, że oświetlenie led stanowi idealne rozwiązanie do oświetlenia wielu różnych miejsc, jak na przykład łazienki, kuchni, korytarza, czy też pokoju dziennego. Dlatego warto w tym miejscu pomyśleć o zamontowaniu kontrolera ledowego w postaci aplikacji mobilnej. Pozwoli nam to na sterowanie oświetlenia led za pomocą kilku użytkowników na raz. Pozwala na sterowanie dowolnym oświetleniem led – jednokolorowym MULTI WHITE, RGB oraz RGBW ;).

 • Łukasz

  Oświetlenie led jest moim zdaniem najlepszym typem oświetlenia, jakie możemy zafundować wnętrzom naszych mieszkań. Jest tu jednak jeden haczyk. Muszą być we wnętrzu umiejętnie wykorzystane.