Pomysły na balkon w bloku5 min read


Każdy potrzebuje miejsca, w którym mógłby odpocząć po ciężkim dniu pracy. Również balkon w bloku może nim się stać. Piękno natury, wygodny fotel, ulubiony napój, książka w dłoni – idealny przepis na relaks.
Możemy mieć takie miejsce, przez większa część roku, na wyciągnięcie ręki, tylko dla siebie. Balkon w bloku, odpowiednio zaaranżowany spełni Wasze oczekiwania.  Z powodzeniem zastąpi taras i ogród. Stanie się oazą spokoju, przytulnym zakątkiem. Miejscem zabaw dla dzieci. Pokochasz to miejsce, a zaproszeni goście zapragną zostać na dłużej.

Balkon w bloku na różne strony świata

Najważniejszą i podstawową czynnością która musimy wykonać zaczynając aranżację balkonu, to określić w jakim kierunku skierowany jest nasz balkon. Ta wiedza, pozwoli nam rozpocząć dalszą aranżacje balkonu. Słońce w różnych porach dnia – inaczej oddziałuje na rośliny. Zatem wybór roślin jest uzależniony od ilości wpadającego słońca na balkon. Również wybór podłogi jest powiązany ze stroną, ku jakiej skierowany jest balkon.
Kolejnym ważnym aspektem jest to, czy balkon posiada dach, czy jesteśmy mieszkańcami ostatniego piętra bez balkonowego dachu – wtedy warto pomyśleć o markizie.

fotel kokon do ogrodu

Roślinność na balkonie – czyli natura w doniczce

Rośliny na balkonie, czyli motto główne aranżacji. Bez roślin balkon nie zyska przytulnego klimatu. Rośliny w ciągu dnia oczyszczają powietrze i dostarczają dużo tlenu. Podczas wyboru kwiatów na balkon należy wybierać te, które odpowiadają położeniu naszego balkonu względem słońca. Nie wszystkie rośliny będziemy w stanie utrzymać na mocno nasłonecznionym balkonie. Mając większy metraż balkonu możemy pozwolić sobie na posadzenie niewielkich rozmiarów drzewka w doniczce.
Dla miłośników naturalnych przypraw – balkon to idealne miejsce na uprawę ziół. Mamy je, pod ręką, o każdej porze dnia. Nawet na niewielkim balkonie jesteśmy w stanie mieć pokaźną ilość ziół. Dostępność doniczek pionowych lub poziomych jest tu znacznym udogodnieniem. Istnieją donice zawieszane na poręczach, parapetach itp.. Stosując po obydwu stronach panele drewniane, porośnięte roślinnością, tworzymy naturalną ścianę, która odgradza nas od sąsiadów. Uzyskujemy tym samym intymną przestrzeń, tylko dla siebie.

zielony ogród

Twardo stąpaj po ziemi – czyli podłoga na balkonie

Jaka podłoga będzie najbardziej praktycznym rozwiązaniem na balkonie? Jeżeli nasz budżet jest niewielki to płytki. Pamiętaj aby były mrozoodporne. Zimy w naszym klimacie bywają różne, lepiej dmuchać na zimne. Innym, fajnym rozwiązaniem na niewielkiej przestrzeni jest wyłożenie posadzki sztuczną trawą. Taka trawa jest wiecznie zielona, więc zawsze wygląda reprezentatywnie. Daje wrażenie naturalnie rosnącej trawy.  Natomiast jeżeli operujemy większymi możliwościami finansowymi, to zdecydowanie warto zainwestować w płytki drewniane. Jest jednak jedno ale…. płytki drewniane najlepiej montować w zadaszonych balkonach, tam ich żywotność jest najdłuższa.

Dach nad głową – czyli dach nad balkonem

Wasze mieszkanie znajduje się w połowie kondygnacji? Świetnie, nie musicie martwić się o zadaszenie balkonu – dostaliście je w pakiecie. Co zrobić w przypadku, gdy nie posiadamy dachu nad balkonem, a słońce w godzinach szczytu grzeje niemiłosiernie? Dostępnych na rynku jest wiele możliwości zadaszenia balkonu. Markizy, parasole, rolety i wiele innych. Co wybrać?To zależy od indywidualnych potrzeb. Zależy, czy chcemy się uchronić tylko od słońca, czy także zabezpieczyć przed wiatrem, deszczem itp.

Rozgość się – jakie meble wybrać na balkon

Mając niewielki balkon, nie posiadamy zbyt dużego pola manewru. Chcąc wyodrębnić miejsce do siedzenia, miejsce na kawę, oraz wolną przestrzeń, jesteśmy zmuszeni do wyboru mebli wielofunkcyjnych. Projektanci podołali temu zadaniu. Na rynku możemy spotkać stoliki przymocowane do ściany czy balustrady, które z łatwością rozłożysz i złożysz, gdy będziesz potrzebować więcej przestrzeni. Krzesło balkonowe, tutaj opcji jest tyle, ile tylko pomysłów drzemie w Waszych głowach.  Modne ostatnimi czasy stały się siedziska drewniane – przypominające meble z palet, z narzuconym miękkim obiciem, które w razie deszczu z łatwością schowamy do domu. Na balkony niezadaszone, praktyczne będą meble z tworzyw odpornych na warunki atmosferyczne.

Meble na balkonie

Meble na balkonie

Miasto nocą – jak oświetlić balkon po zmroku

Lato, to czas gdy latają komary, robaczki, muszki i wiele innych insektów. Uporczywie lgną do światła.
Szczególnie po zmroku.  Zatem, jak doświetlić nasz balkon po zmroku, bez konieczności włączania  światła w mieszkaniu?
Odpowiedź brzmi świeczki ! Świeczki nie tylko oświetlą balkon, ale także nadadzą romantycznego nastroju. Zapalając kilka świeczek w różnych miejscach, odczujemy lekkie ciepło jakie wytwarzają. Jeżeli świeczki posiadają właściwości zapachowe, otulą nas dodatkowo zmysłowymi zapachami.

Jestem domatorem – czyli pokojowy balkon

Jeżeli kochasz przebywać w domu. Nie jesteś zwolennikiem sadzenia roślin, pielęgnowania ogrodów i spędzania czasu na świeżym powietrzu, to idealnie odnajdziesz się w zabudowanym balkonie.
Zabudowanie balkonu za pomocą szyb – doświetli pokój z nim sąsiadujący. Natomiast jeżeli chcemy z zabudowanego balkonu korzystać przez cały rok, należy go wykonać, z odpowiednich ku temu materiałów. Uzyskasz w ten sposób dodatkową przestrzeń, coś w rodzaju pokoju. Zacisznego pomieszczenia z przeznaczeniem do relaksu. Wygodny fotel lub sofa, kieliszek wina i relaks gwarantowany.

Dodatkowo – czyli dodatki do balkonu

Tak jak w domu, dodatki dekorują pomieszczenia, tak i na balkonie, dodatki będą wisienką na torcie. Należy pamiętać jednak, by balkon nie zamienił się w stragan, gdzie znajdować się będzie wszystko to, co w domu nie miało swojego miejsca. Balkon to miejsce przeznaczone do relaksu, odpoczynku. Kolorystycznie, im mniej zróżnicowane odcienie, tym milej dla oka. Ważne jest zachowanie umiaru.

Chcesz zobaczyć więcej inspiracji zapraszamy na nasze kanały:
Pinterest Facebook TwitterGoogle+


O Renata

Miło mi, że chcesz mnie poznać :) Prywatnie ubolewam nad tym, że życie jest za krótkie aby przeczytać wszystkie książki, ale nie samymi książkami człowiek żyje, dlatego jestem fanką filmów i seriali, a szczególnie Sherlocka Holmesa. Pisanie bloga jest dla mnie jak rozwiązywanie zagadki, a wpadanie na trop aktualnych trendów i ciekawych faktów to moja specjalność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.