Sypialnia w salonie, propozycje jak urządzić.4 min read


Sypialnia w salonie, propozycje jak urządzić funkcjonalne pomieszczenie.

„Ciasne, ale własne” to dewiza wielu rodzin, które każdego dnia mogą cieszyć się z posiadania własnych czterech kątów lub wynajmowania ich, ale  bez współlokatorów, jak miało to miejsce na studiach.  Dwa pokoje lub chociaż jeden, kuchnia i łazienka to spełnienie marzeń młodych ludzi, którzy właśnie pakują pudła i wyprowadzają się z rodzinnego domu…

Dwa pokoje to opcja ekskluzywna do momentu, gdy pojawiają się dzieci. W momencie, gdy trochę podrosną, rodzice często decydują się na udostępnienie im własnej sypialni. Dzieci potrzebują miejsca do zabawy, nauki oraz spokojnego snu, który zapewni im prawidłowy rozwój.  Natomiast jeden pokój,  to sztuka radzenia sobie od samego początku i łączenia w jednym pomieszczeniu wielu funkcji.

Najczęściej „duży pokój” staje się sypialnią w salonie. Musi zapewnić wygodne miejsce do spania, przechowywania rzeczy oraz być zawsze w gotowości do przyjęcia gości. Pełni również miejsce rozrywki, gdyż w salonie przeważnie mieści się telewizor. Poniżej kilka sprawdzonych rozwiązań, które każdego dnia ratują z opresji mieszkańców mniejszych mieszkań.

Sypialnia w salonie

Sypialnia w salonie źr. Pinterest.

Sypialnia w salonie, którą tworzy narożnik.

Najbardziej popularnym  rozwiązaniem jest wybór narożnika lub kanapy z funkcją spania!  Współczesne meble tapicerowane są przystosowane do codziennego rozkładania i składania. Zostały wyposażone w specjalne mechanizmy, które ułatwiają tę czynność. Sprawiają, że meble wypoczynkowe z łatwością oraz lekkością się rozkładają. Drugim, równie ważnym czynnikiem są komponenty, z których został wykonany mebel tapicerowany. Lepszy komfort snu na narożniku / kanapie zapewni wkład ze sprężyną falistą i pianką wysokoelastyczna – HR.  Możesz również rozważyć zakup dodatkowego materaca nawierzchniowego o grubości ok. 5 cm. Dopełnieniem funkcjonalności oczywiście będzie pojemnik na pościel, mieszczący się w skrzyni narożnika / kanapy do salonu.

Miejsce do przechowywania. Funkcjonalna szafa.

Rozkładana kanapa lub narożnik z funkcją spania spełnia najważniejsze zadania i wpisuje się w koncepcję „sypialnia w salonie”. W trakcie dnia zapewni miejsce do przyjęcia gości oraz do oglądania telewizji, a w nocy zapewni komfortowy i spokojny sen. Jednak na tym nie kończy się rola obu pomieszczeń. Druga kwestia to przechowywanie: w sypialni ubrań, a w salonie np. domowych dokumentów, które muszę być poukładane i posegregowane. W takich sytuacjach warto rozważyć dużą szafę przesuwną. Może ona zająć całą ścianę, ale dzięki wykorzystaniu luster, optycznie powiększy i rozjaśni pomieszczenie.

Metamorfoza salonu

„Dorota Inspiruje” metamorfoza salonu, odc. 3 /2018

Coraz częściej producenci mebli dostrzegają potrzebę umiejscowienia funkcjonalnej szafy w salonie i tworzą kolekcje, w których szafa na ubrania występuje obok szafki RTV i stolika kawowego. Do kompletu jest również komoda lub witryna, w zależności od potrzeb. Dzięki takim rozwiązaniom nie musisz się martwić, czy dobierzesz pasującą szafę do pozostałych mebli.

Ścianka działowa. Jak oddzielić salon od sypialni.

Jeśli nie chcesz każdego dnia składać i rozkładać narożnika lub sofy, możesz rozważyć inne rozwiązanie, ale wymaga ono nieco większego metrażu pokoju. Ścianka działowa, wyznaczająca strefę dzienną oraz strefę snu. Rolę ścianki może pełnić parawan, wysoki regał, drzwi przesuwne, lub ozdobiona płyta gipsowa lub z drzewa. Bardzo prostym sposobem, na wydzielenie przestrzeni  sypialni w salonie są zasłony. Z pewnością znajdziesz idealnie dla siebie rozwiązanie.

Concept PRO – sprytne rozwiązanie do sypialni w salonie.

Innym pomysłem, na salon z funkcją spania jest chowane łóżko. W trakcie dnia wygląda jak szafa, a nocą zamienia się w łóżko. Tzw. półkotapczany cieszą się ogromną popularnością, szczególnie w kawalerkach.  Po złożeniu łóżka, w salonie pozostaje dużo miejsca do ustawienia stolika kawowego oraz kanapy dla gości lub stołu z krzesłami.  Natomiast, system rozkładania półkotapczanu jest bardzo prosty w obsłudze i bezpieczny w trakcie snu oraz po jego złożeniu. A wybierając „łóżko w szafie” z dodatkową nadstawką, zyskujesz przestrzeń do przechowywania np. ubrań.

Łóźko chowane do szafy.

Półkotapczan Concord Pro I.

Powyższe przykłady pokazują, że można w ciekawy i praktyczny sposób stworzyć sypialnię w salonie.  A podstawą sukcesu jest postawienie na kreatywne, czasem oryginalne pomysły dopasowane do Twoich potrzeb oraz możliwości pomieszczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.