Urządzamy domowe biuro5 min read


Urządzanie domowego biura może być bardzo interesującym zajęciem, pod warunkiem, że zabieramy się do tego od podstaw. Dobry plan rozwieje wszelkie niepokoje i zapewni sprawny przebieg zdarzeń.
Domowe biuro to miejsce do przechowywania dokumentów, miejsce w którym opłacamy rachunki, robimy notatki, często pracujemy po godzinach. Gdy nie mamy możliwości urządzenia oddzielnego gabinetu, postarajmy się wygospodarować miejsce w innym pomieszczeniu.

Jak urządzić domowe biuro w salonie?

Urządzenie domowego biura w salonie nie wymaga dużo miejsca, a jedynie dużej dawki kreatywności. Na biuro można wykorzystać np. róg salonu, gdzie miejsce zazwyczaj pozostaje niewykorzystane. Ozdobne regały, nowoczesne biurko – przybliżone z wyglądu bardziej do toaletki niż do biurka, bądź opcja składanego blatu po zakończonej pracy też jest fajnym rozwiązaniem i zajmuje niewiele miejsca. Do blatu roboczego konieczne jest dopasowanie wygodnego fotela, z oparciem dla pleców. Fotel powinien być wygodny i estetycznie się prezentować.

 

Urządzamy domowe biuro

 

Jak urządzić domowe biuro w sypialni?

Domowe biuro w sypialni – coraz częściej spotyka się takie aranżacje. Należy pamiętać, że koniecznym jest oddzielenie strefy sypialnianej od strefy do pracy. Jeżeli posiadasz małą sypialnię, musisz użyć całej dostępnej powierzchni. Tu świetnym rozwiązaniem na urządzenie domowego biura w sypialni będzie zastosowanie łóżka na antresoli, a pod nim urządzenie biura. Miejsca będą poziomem oddzielone, a przestrzeń praktycznie wykorzystana.  Przez zakupem łóżka, należy zmierzyć wysokość pomieszczenia. Ważne abyśmy mogli swobodnie usiąść i wyprostować się przy biurku, nie ocierając głowy o podstawę łóżka. Natomiast na antresoli powinno być wystarczająco dużo miejsca do spania dla dwóch osób. Odległość od sufitu do antresoli należy dopasować pod najwyższą osobę śpiącą na łóżku.

 

Urządzamy domowe biuro

 

Czy można urządzić domowe biuro w szafie?

Urządzenie domowego biura w szafie nie jest już niczym nadzwyczajnym. Wielokrotnie jest to jedyna, najrozsądniejsza opcja na wygenerowanie miejsca do pracy. Szczególnie w małym mieszkaniu, a zwłaszcza w kawalerce. Przeznaczenie kawałka miejsca w szafie jest fajnym rozwiązaniem w sypialni, gdyż po zakończonej pracy, krzesło odstawiany na bok, a biuro zostawiamy za drzwiami szafy.
Nie musimy zabierać dodatkowej, cennej przestrzeni we wnętrzu. Urządzając domowe biuro w szafie, należy pamiętać o odpowiednim oświetleniu. Ponieważ słabe światło może znacznie pogorszyć nasz wzrok.

 

Urządzamy domowe biuro

 

Jakie meble są najlepsze na urządzenie domowego biura?

Nowoczesny design, skandynawski styl, loftowe inspiracje czy powiew starożytności?
Styl musi pasować do reszty wnętrza i tworzyć spójną całość. W angielskim powiedzeniu „home office” nacisk szczególnie mocno położony jest na domową przytulność. Bez znaczenia jest natomiast czy nadamy naszej starej komodzie – nowy wygląd, a krzesło wygrzebiemy z giełdy staroci. Jeżeli połączymy ulubione przedmioty z delikatnymi dodatkami, będziemy w stanie uzyskać pożądany efekt.
Jedną z najważniejszych decyzji podczas urządzania domowego biura jest dopasowanie krzesła. Przesiadywanie po godzinach na niewygodnym krześle skończy się co najwyżej ogromnym bólem pleców, a nie zawodowym sukcesem.

 

Urządzamy domowe biuro

 

Jak wybrać dobre krzesło do domowego biura?

  • Sprawdź możliwość regulacji. Fotel powinien posiadać możliwość obniżenia i podwyższenia go, tak by móc dopasować się do wzrostu użytkownika i tym samym odpowiednio ułożyć do wysokości biurka.
  • Regulowane powinno być również oparcie. Mamy mimowolną skłonność do pochylania się w przód podczas spędzania czasu przed komputerem. Oparcie zbyt mocno odchylone do tyłu pogłębia proces garbienia i wpływa niekorzystnie na zachowanie prawidłowej postawy ciała.
  • Odpowiedni materiał – to połowa sukcesu. Wybór materiału jest zależny od pomieszczenia w jakim mamy biuro. Obicia materiałowe są miękkie, wygodne i przewiewne. Materiały skóropodobne łatwo się nagrzewają i latem mogą się kleić do skóry w przeciwieństwie do skóry prawdziwej, która zachowuje stałą temperaturę.
  •  Waga i rozmiar ma ogromne znaczenie- wybierz fotel odpowiedni do Twoich potrzeb. W salonie preferowane są fotele lekkie, łatwe do przesunięcia i takie które nie zajmują zbyt wiele miejsca. Fotele w salonie często są wykorzystywane podczas wizyty gości.

 

Urządzamy domowe biuro

Jak uporządkować dokumenty by domowe biuro było niezagracone?

Regularnie sprawdzaj czy wszystkie dokumenty są Ci jeszcze potrzebne. Dzisiaj wiele dokumentów możemy wygenerować elektronicznie, lecz są dokumenty które posiadamy tylko i wyłącznie w formie papierowej. Ważne, by przechowywać je w jednym miejscu i mieć świadomość gdzie ich szukać, gdy zajdzie taka potrzeba.

Jak długo przechowywać dokumenty – mam dla was małą ściągę.

  • Przez rok – paragony na większe zakupy, wyciągi z kont bankowych, dowody wypłaty gotówki z bankomatów, rachunki za prąd, gaz, telefon, wodę itp., potwierdzenia wpłaty np. na poczcie, potwierdzenia nadania listów poleconych itp.
  • Przez 5 lat – roczne zeznania podatkowe i wszelkie związane z tym dokumenty, faktury zakupu, sprzedaży.
  • Do czasu wygaśnięcia – umowy kredytowe, umowy ubezpieczeniowe, umowy kupna i sprzedaży samochodów, dowody zakupu towarów objętych gwarancją.
  • Na zawsze – akty urodzenia domowników, świadectwa szkolne, świadectwa pracy, ważne akty notarialne dotyczące np. nabycia własności nieruchomości, informację o zgromadzonym kapitale na emeryturę, akt zawarcia małżeństwa, wyrok rozwodowy, akt zgonu najbliższych, testament itp.

 

Urządzamy domowe biuro

 

 


O Renata

Miło mi, że chcesz mnie poznać :) Prywatnie ubolewam nad tym, że życie jest za krótkie aby przeczytać wszystkie książki, ale nie samymi książkami człowiek żyje, dlatego jestem fanką filmów i seriali, a szczególnie Sherlocka Holmesa. Pisanie bloga jest dla mnie jak rozwiązywanie zagadki, a wpadanie na trop aktualnych trendów i ciekawych faktów to moja specjalność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.